Yıllık doğalgaz gideri 5 bin lira

Dünyada yaşanmış olan enerji krizi en mühim gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yaklaşan kış aylarıyla birlikte de konutlara gelecek doğalgaz faturalarının ne kadar olacağı merak mevzusu.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan Enerji Zirvesi’nde Özgürlük’e yapmış olduğu değerlendirmede, Türkiye’de konutlardaki doğalgaz bedelinin ciddi sübvanse edildiğini hatırlatarak, “Genel anlamda Türkiye averajı 1000 metreküp fakat 1200 metreküpü baz aldığınızda bir ailenin senelik gelecek faturası 5 bin TL civarı görünüyor. Kömür kullananlar ise minimum 10 bin TL ödeyecek” dedi.

(*5*)

REKABET MÜMKÜN DEĞİL

Özgürlük gazetesinden Özge Esen’in haberine nazaran; sanayideki doğalgaz fiyatlarının konut fiyatlarına nazaran yüksek bulunduğunu söyleyen Arslan, “Sanayide LPG kullanarak daha ucuz çözüm bulabilme şansı olanlar bu çözümü deniyorlar. Konut sektöründe ise hiçbir yakıtın doğalgaz ile rekabet edebilmesi mümkün değil” dedi. Yaşar Arslan faturaları düşürmek için şu tavsiyeleri verdi: “Temel olarak binanın izolasyonu her insanın bilmiş olduğu bir mevzu fakat bir maliyeti var. Tutum yapmanın en mühim yolu, her insanın evini 1 aşama daha soğutması olacak. 1 aşama soğutarak yüzde 7 tutum edebiliriz. Evlerde her insanın termostat kullanımı ve sıcaklığı ayarlaması mühim.” Arslan, “Şu an sanayideki artışlar yüzde 1 ile 3 içinde fakat Avrupa’daki enerji kriziyle beraber birçok tesisin kapanmış olduğu ve bu tesislerin Türkiye’ye geldiğini görüyoruz. Türkiye enerji yoğun sanayileri Türkiye’ye getirmiş olduğu için sanayide enerji tüketimi birazcık daha yükselebilir. Türkiye’nin 68.8 milyonuna doğalgaz gitmiş durumda. Önümüzdeki 5 yıl Türkiye doğalgaz dağıtım şebekesi yüzde 50 daha büyüyecek. Büyümeyle beraber 370 yerleşim yerine daha doğalgaz gitmiş olacak. Şu an 19 milyar metreküp olan tüketimin 5 yılda 25 milyar metreküpe kadar çıkması söz mevzusu. Enerji üretimindeki doğalgaz tüketimi ise düşecek.  Sebebi; yenilenebilir enerjinin miktarının artması ve doğalgaz fiyatlarının yüksek olması.

(*5*)

İSRAİL GAZI TÜRKİYE’YE GELEBİLİR

Arslan, senenin ilk sekiz ayında Türkiye’nin ortalama 38,7 milyar metreküp gaz ithalatı gerçekleştirdiğini belirterek, geçtiğimiz yıllarda 10 milyar dolar seviyelerinde olan doğalgaz ödemelerinin bu yıl 50 milyar doların üstüne çıkma ihtimalinin yüksek bulunduğunu söylemiş oldu. Yaşar ek olarak, Karadeniz’deki doğalgazın çıkarılmasıyla beraber tecim merkezi olma yolunda mühim bir kaynağın da olacağını ve İsrail gazının Türkiye’ye gelme ihtimali de doğacağını açıkladı.Etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası