5 TL'lik madeni para piyasaya çıkıyor… İşte 5 TL'lik madeni paranın tasarımı, basım ve ihraç tarihi ile ilgili detaylar.


Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de açıklanan 5 liralık madeni paranın tedavüle çıkarılmasına ilişkin tebliğ, Darphane ve Pul Matbaa Genel Müdürlüğü tarafından hızla çalışma programına alındı. Basım süreci kısa sürede tamamlanırken, 5 TL'lik madeni paraların basım tarihi de belirlendi.

Yüzüncü yıla özel üretilen 5 TL'lik madeni paranın benzeri olan ön yüzdeki desenin dış halkasında 8 köşeli Selçuklu yıldızı deseni yer alıyor. Halka ile göbeğin birleşim noktasında ay ve yıldız yer almakta olup, orta kısmında “Türkiye Asır” logosu yer almaktadır.

5 TL'lik madeni paranın arka yüzünde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kabartması ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı bulunmaktadır.

İLK AŞAMADA 450 MİLYON BASKI BEKLENİYOR

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk etapta 450 milyon adet basmayı planlıyor.
Geçtiğimiz yıl 100. yıl logosunun yer aldığı hatıra parası 100 milyon adet basılmıştı.

ÇIKIŞ TARİHİ AÇIKLANDI

Darphane tarafından basılan 5 TL'lik madeni paraları dağıtıma hazırlayan Merkez Bankası, tatili takip eden hafta içinde şubeleri aracılığıyla piyasaya arz edecek.

ŞUBELERDEN TALEP EDİLEBİLİR

5 TL'lik madeni para talebi olan işletme veya kuruluşlar, bayramı takip eden haftadan itibaren taleplerini bulundukları illerdeki Merkez Bankası şubelerinden yerine getirebilecek.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir