ABD enflasyonuna ve bu Bitcoin verilerine dikkat!

Bitcoin (BTC), yükseliş ve düşüş arasındaki ince çizgide yürürken 60.000 dolarlık desteği dikkatle koruyarak yeni haftaya başlıyor.

BTC fiyatı son zamanlarda dar bir işlem aralığında seyrediyor. Hangi gelişmeler bu eğilimi bozabilir?

Bu hafta kripto para piyasasında hareketli günler yaşanabilir. Piyasaları ABD makroekonomik verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısı belirleyecek. Bitcoin için zincir üstü veriler de bazı sinyaller veriyor.

Cointelegraph, Bitcoin'in mevcut durumuna bir göz attı.

BTC 60.000 dolara yaklaşıyor

Bitcoin (BTC) haftanın ilk iş gününe 62.000 dolar seviyesinden başladı.

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak Ticaret Görünümü

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den alınan veriler, hafta sonu boyunca BTC/USD paritesinde önemli bir hareket olmadığını gösteriyor.

Boğalar her türlü satış baskısına rağmen 60.000 dolarlık desteği korudu.

Bir grafik hakkında yorum yapmak açıklığa kavuşmuş.

“Bitcoin hala 60.000 doların üzerinde duruyor ve düşüş trendi kırılıyor” dedi.

“Bu mavi OB kısa vadede kritik olacak, eğer onu kaçırırsak en düşük seviyelere ve belki de çok daha düşük seviyelere geri döneriz. Likiditeyi 64-67 bin rakamındaki zirvelerin üzerine çıkarmak için bir başka hamle daha muhtemel.”

BTC/USD grafikleri. Kaynak: Mark Cullen/X

Cullen, bu haftanın makroekonomik verilerinin, özellikle de 14 Mayıs tüketici fiyat endeksinin (TÜFE), BTC'nin fiyat hareketi için çok önemli olması gerektiğini ekledi.

Bitcoin'de 60.000 dolarlık bölge, bir emir duvarından fazlasını temsil ediyor. Bu seviyede, ana hareketli ortalamalar ve diğer boğa piyasası destek trend çizgileri birleşiyor.

Popüler tüccar Daan Crypto Trades, “boğa piyasası destek bandının” hala fiyatı tuttuğunu belirtti.

Analist, hafta sonu X takipçilerine “Geçen hafta boğa piyasası destek bandından çıktı” dedi.

“Şu ana kadar bu ve önceki boğa döngülerinde iyi destek sundu. Bakalım bundan sonra ne yapacağız.”

Boğa piyasası destek bandını içeren BTC/USD grafiği. Kaynak Daan/X

Destek bandı iki üstel hareketli ortalamadan veya EMA'dan oluşur.

CoinGlass'tan gelen son veriler, 13 Mayıs'a kadar bir gecede yaklaşık 60.250 dolar tutarında 65 milyon dolarlık yeni bir sipariş bloğunun oluştuğunu ortaya çıkardı.

BTC tasfiye ısı haritası (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGlass

Bir gün önce tüccar Skew, 60.000 dolar civarındaki desteği test edememenin sorumlusunun “pasif spot alım” olduğundan şüphelendiğini söyledi.

“Genel olarak spot siparişlerin büyüklüğü 60.000 ila 58.000 dolar arasındadır.”

ABD'de TÜFE ve Powell haftası

Bu hafta tüm gözler ABD'deki makroekonomik gelişmelerde.

Enflasyon tartışmaları ve riskli varlıklara yönelik faiz indirimi umutları söz konusu olduğunda, gündemin en önemli maddesini tüketici fiyatları endeksi oluşturuyor.

Ancak bundan önce 14 Mayıs'ta Nisan ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) açıklanacak ve Fed Başkanı Powell bir konuşma yapacak.

Powell, Hollanda merkez bankası De Nederlandse Bank'ın başkanı Klaas Knot'un Amsterdam'daki Yabancı Bankacılar Birliği'nin yıllık genel toplantısında moderatörlüğünde yapılacak bir tartışma sırasında ekonomi hakkında konuşacak.

Gelecekteki politika hamlelerine ilişkin ipuçları söz konusu olduğunda piyasaların Powell'ın üslubuna son derece duyarlı olduğu görüldü.

CME Group'un FedWatch Tool'undan elde edilen son veriler de bu duyguyu vurguluyor: Yatırımcılar Fed'in Haziran'daki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını düşürme ihtimalini çok az görüyor veya hiç görmüyor ve ihtimaller yalnızca Eylül ayında önemli ölçüde artıyor.

Fed'in 13 Mayıs'taki hedef faiz oranının olasılığı (ekran görüntüsü). Kaynak: ECM Grubu

Haftalık takvim hakkında yorum yapma

Uzun vadeli yatırımcılar nasıl davranıyor?

Zincir üstü verilerde görüldüğü gibi deneyimli Bitcoin sahipleri piyasaya liderlik ediyor.

Olumlu bir gelişme olarak, uzun vadeli (LTH) sahipleri, 2024 yılına kadar piyasadan çekildikten sonra yatırımlarını BTC'ye yeniden odaklıyorlar.

Zincir üstü analiz platformu CryptoQuant'a katkıda bulunan JA Maartunn bu sonuca vardı.

Son bulgularından bazılarını paylaşıyor

Maartunn, “Bitcoin'in düşük fiyatını, paraları ucuza biriktirmek ve daha sonra bunları heyecan aşamalarında satmak için bir fırsat olarak görüyorlar” dedi.

“İlginçtir ki 2018, 2021 ve 2024 verileri arasında bir trend çizgisi çizilebiliyor. Yukarıda da açıklandığı gibi uzun vadeli yatırımcıların ayı piyasalarında alım, boğa piyasalarında ise satış yaptığı döngüsel bir trend var. Ancak daha büyük, daha fazlası var. Kalıcı bir trend de öne çıkıyor: Bu döngüsel trende rağmen, Bitcoin'in büyüyen bir payı sürekli olarak uzun vadeli sahipleri tarafından tutuluyor.”

Bitcoin LTH arzının mülkiyeti. Kaynak: Maartunn/X

Cointelegraph'ın haberine göre, kısa vadeli sahipler veya STH'ler olarak bilinen hem Bitcoin hem de Ether (ETH) yatırımcıları, boğa piyasası sırasında destek seviyelerinin desteklenmesine yardımcı oldu.

Finansman oranları düşüyor

Bitcoin ve altcoin piyasasını izleyenler, daha çeşitli koşulların geri dönüşünü görmek için çok fazla beklemek zorunda kalmayabilir.

Türev piyasalarının mevcut resmi, şu anda kripto para birimlerini karakterize eden tarafsızlığı ortaya çıkardı.

Kısa vadeli fiyat hareketlerinden bağımsız olarak borçlanma faizleri nötr kalıyor.

Daan Crypto Trades bu görünümle ilgili olarak “Kripto fonlama oranları, Şubat/Mart aylarında aşırı ısındıklarından daha uzun bir süre boyunca nötr seviyelerde kaldı” dedi.

“Temel olarak işler böyle yürüyor: yavaş piyasa, kırılma, aşırı ısınma, sıfırlama.”

Kripto para fonlama oranı ısı haritası. Kaynak: Daan Kripto İşlemleri/X

“Korku ve Kararsızlık”

BTC fiyatı yatay seyrini sürdürürken bazı endeksler oldukça hareketli.

Piyasa beklentilerini ve hassasiyetini ölçen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi bu ay çeşitli eyaletler arasında dalgalandı.

Gecikme göstergesi, kripto para birimi tüccarları arasındaki dürtüsel eğilimleri belirlemek için bir dizi faktör kullanır.

Fear&Greed, 13 Mayıs itibarıyla 57/100 seviyesinde, “aşırı açgözlülük” bölgesinden sadece birkaç puan uzakta.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

Geçtiğimiz hafta yapılan yeni bir analizde, kripto araştırmacısı Santiment, Bitcoin'in zincir içi aktivitesindeki düşüşü yatırımcıların “korku ve kararsızlığına” bağladı.

Eşlik eden bir grafik, toplam zincir içi işlemlerin en son 2019'da görülen seviyelere düştüğünü ortaya koydu.

Santiment, “Bitcoin'in zincir üzerindeki faaliyeti tüm zamanların en düşük seviyelerine yaklaşıyor, zira tüccarlar tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana geçen iki ayda işlemlerini önemli ölçüde yavaşlattı” dedi.

“Bu, BTC'nin daha fazla düşüşünün bir işareti değil, daha ziyade kalabalığın korku ve kararsızlığının bir işareti.”

Bitcoin zincir içi aktivite tablosu. Kaynak: Santiment/X

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir