ABD'den Apple'a şok! Hisse senetleri düştü


ABD Adalet Bakanlığı Apple'a dava açtı. Dava, Apple'ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini ve kullanıcılarını Apple ekosisteminde kalmaya zorladığını iddia ediyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

ABD Adalet Bakanlığı, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple'a karşı antitröst davası açtı. Bakanlık, teknoloji devini iPhone kullanıcılarını Apple ekosisteminde kalmaya zorlamakla suçluyor. Ayrıca davada iPhone kullanıcılarının Apple Store'u kullanmaya zorlandığı ve ücretsiz uygulamalardan mahrum bırakıldığı iddia edildi. Apple'ın cüzdan uygulamasını da hedef alan davada, bankaların ve bu hizmeti sağlayan diğer kişilerin şirkete ücret ödemek zorunda kaldığı iddia edildi.

Üstelik Apple'ın bu durumun tüketicilerin daha ucuz akıllı telefon ve cihazlara geçişini zorlaştırdığı iddiasıyla yüz milyarlarca dolar kazandığı iddia edildi. Duruşma haberi üzerine Apple hisseleri Wall Street borsalarında %4,3 düştü.

APPLE AÇIKLAMA YAPTI

Başsavcı Merrick Garland, “Şirketler antitröst yasalarını ihlal ettiği için tüketiciler daha yüksek fiyatlar ödemeli. Eğer itiraz edilmezse, Apple akıllı telefonlar üzerindeki tekelini güçlendirmeye devam edecek” dedi.

Apple, davanın fiilen ve hukuken yanlış olduğunu ve kendisini güçlü bir şekilde savunacağını duyurdu. Şirket yaptığı açıklamada, eğer başarılı olursa davanın tehlikeli bir emsal oluşturacağını ve hükümete insanların teknolojisinin tasarımına yoğun müdahale etme gücü vereceğini söyledi. Apple ayrıca hükümetin açtığı davanın, uzun süredir iPhone'larla ücretsiz iş yapmak isteyen şirketlere fayda sağlayacağını da savundu.

ÖNCEKİ DAVALAR

Apple, Fortnite yapımcısı Epic Games'e karşı açılan davayı zaten kazanmıştı. Ayrıca AB, müzik platformu Spotify'ın açtığı davada bu ay Apple'a 1,8 milyar Euro para cezası verdi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir