Adana'da KOBİ'lerin yeşil dönüşümü desteklenecek


Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye Yeşil Sanayi projesi kapsamında KOBİ'lerin yeşil dönüşüm mevzuatına uyum konusunda alacakları teknik yardım hizmetlerinde çözüm ortağı olduklarını söyledi.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, KOBİ'lerin alması gereken teknik yardım hizmetlerine ilişkin 1831 Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentorluk Çağrısı'nda Adana Sanayi Odası Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.'nin çözüm ortağı olduğunu söyledi. Türkiye Yeşil Sanayi projesi kapsamında yeşil dönüşüm mevzuatına uyum sağlamak.

Başkan Kıvanç, yaptığı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Dünya Bankası desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında KOBİ'lerin yeşil dönüşüm sürecine destek verileceğini söyledi. Bu kapsamda Başkan Kıvanç, Adana Sanayi Eğitim ve Danışmanlık Odası A.Ş.'nin 25 şirketten biri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Karbon ayak izi hesaplaması, atık yönetimi, su ve atıksu yönetimi, enerji yönetimi, Yalın gibi konularda KOBİ'lere hizmet veriyoruz. Yönetim Bu merkezin önümüzdeki dönemde vereceği hizmetlerle iş dünyamızın rekabet gücünü artıracağını, sürdürülebilirlik ve verimlilik alanlarında yeni fırsatlar yaratacağını belirterek, “Ülkemizin kalkınmasına önemli katkı sağlayacak” dedi. .

“Yüzde 90'ı DESTEKLENECEK”

Kıvanç, bu desteğin KOBİ'ler için önemli bir fırsat olduğunu belirterek şöyle konuştu: “KOBİ'lerin çözüm ortağından alacakları yeşil dönüşüm mentorluk hizmetine ilişkin maliyetler, inovasyon ve inovasyon alanlarındaki yeteneklerin Ölçeklendirme Destek Programı kapsamında desteklenecek. Girişimcilik, 16 Mayıs 2024'te açılışını yaptı. “Bu çağrıyla KOBİ'lerin çözüm ortaklarından alacakları yeşil dönüşüm mentorluğu hizmetinin maliyeti yüzde 90 oranında desteklenecek” dedi.

“YEŞİL DÖNÜŞÜME BÜYÜK KATKI”

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Sanayi Odası olarak faaliyete geçirdiğimiz sanayi yerleşkesi içerisinde tüm bölgedeki KOBİ'lerimize bu hizmeti vereceklerini belirterek, şunları kaydetti: söz konusu:

“Avrupa Birliği'nin Karbon Sınır Düzenleme Mekanizması düzenlemesi 2026'da tam olarak yürürlüğe girdiğinde artık çok geç olacak. Ek vergiler gelecek. Bu nedenle bugün bu merkezden alacağınız hizmetler bu sürece hazırlanmanıza büyük katkı sağlayacaktır. Bu noktada KOBİ'lere yönelik inovasyon ve girişimcilik alanlarında Kapasite Geliştirme Destek Programı büyük önem taşıyor. “Buradan alacağınız destekle firmanızın yeşil dönüşüm süreçlerine büyük katkı sağlayacaksınız.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir