Arjantin'de Bitcoin'e talep son iki yılın en yüksek seviyesinde

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Arjantinlilerin ulusal para birimleri Arjantin Pesosu'nun (ARS) sürekli değer kaybetmesi karşısında tasarruflarını koruma çabaları, ülkenin 20 ay içinde Bitcoin'e (BTC) yönelik en yüksek talebi kaydetmesine yol açtı. . ilişki.

20 Mart'ta Bloomberg, kripto para borsası Lemon Cash'in 10 Mart'ta sona eren haftada Arjantin'deki yaklaşık 35.000 müşterinin Bitcoin satın aldığını ortaya koyan verilerini bildirdi; Bu rakam 2023 yılına kıyasla haftalık ortalamanın iki katı.

Arjantin'de Ocak 2023'ten Mart 2024'e kadar Bitcoin alımları. Kaynak: Bloomberg

Talebin artmasındaki en önemli etkenlerden biri de ülke para birimindeki değer kaybının devam etmesi oldu.

Son on iki ayda ARS'nin ABD doları karşısındaki değeri dört katına çıktı; Mart 2023'te ARS başına 0,0049 dolardan yayınlandığı sırada ARS başına 0,0012 dolara çıktı.

Ancak talepte artış gören tek platformun Lemon olmadığı kaydedildi. Arjantin'deki Ripio ve Belo gibi diğer büyük borsalar da benzer eğilimler bildirdi.

Dijital cüzdan Belo'nun CEO'su Manuel Beaudroi'ye göre, Bitcoin fiyatlarında son dönemde yaşanan yükselişin daha fazla dikkat çekmesiyle Arjantin'deki stablecoin alımları %70 ila %60 oranında düştü.

“Kullanıcı, para biriminin yükseldiği haberini gördüğünde Bitcoin satın almaya karar verirken, stabilcoin daha pragmatiktir ve genellikle yurtdışında ödeme yapma aracı olarak işlem amacıyla kullanılır.”

Ayrıca Belo'nun Bitcoin ve Ether hacminin “geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2024'te şu ana kadar on kat artmasını” beklediğini söyledi.

Ancak yakın tarihli bir rapor, Arjantinlilerin satın alma işlemleri için ülke içindeki tanınmış borsaları kullanmamayı tercih etmesi nedeniyle stabilcoinlere olan ilginin hala mevcut olabileceğini öne sürüyor.

12 Şubat'ta Cointelegraph, Arjantinlilerin ARS'nin sıkı para birimi kontrollerinden ve yükselen enflasyondan kaçmak için USD stabilcoinleri satın almak amacıyla yerel olarak “kripto mağaraları” olarak bilinen karaborsa borsalarını kullandığını paylaştı.

İle ilgili: Bitcoin ilk kez yedi aylık galibiyet serisine ulaştı

Bu arada, belirli işlemler için dijital para biriminin kullanımı ülke içinde yavaş yavaş ilgi görüyor.

Aralık 2023'te dışişleri, uluslararası ticaret ve din bakanı Diana Mondino, ekonomik reform ve kuralsızlaştırmayı amaçlayan bir kararnamenin, belirli koşullar altında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ülkede kullanılmasına izin vereceğini söyledi.

Kararın ardından Arjantin'in üçüncü en kalabalık şehri Rosario'da yerel bir ev sahibi ve bir kiracı, kiracının aylık kirayı Bitcoin olarak ödeyeceği bir kira sözleşmesi imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir