ATO Başkanı Baran'dan enflasyon yorumu

“Enflasyon Düzeltmesi Enflasyon Muhasebesi midir?” Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen Panelde enflasyon düzeltmesi uygulamasının avantajları, dezavantajları ve hukuki yönleri tartışıldı.

ATO, İstanbul Gedik Üniversitesi, Başkent ve Atılım Üniversitesi iş birliğiyle ATO Meclis Salonu'nda düzenlenen panele, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kesik, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman, Ankara Saymanlar Odası Başkanı Ali Şeref Acar, ATO Meclis ve Komite üyeleri ile çok sayıda mali müşavir katıldı.

“SATTIĞIMIZ ÜRÜNÜ DEĞİŞTİREMEYİZ”

ATO Başkanı Baran, konuşmasında, sadece Türkiye'de değil dünyada ticaretin sağlıklı işlemesini engelleyen nedenlerden birinin de enflasyon olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Ticaret açısından en büyük sorun belirsizlik ortamıdır ve Belirsizliğin nedeni enflasyon. Sattığımız ürünü aynı fiyata değiştiremiyoruz. Sattığımız ürünü geri aldığımızda satış fiyatının bile üzerinde bir fiyatla almaya başladık. Anlaşılan ciddi sorunlar yaşıyoruz. Yüksek kar elde ediyoruz ve bu görünüm nedeniyle hak etmediğimiz vergilerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok para kazanma imajı gerçek değil, bu hayali kar nedeniyle sanal karlılığın vergiye tabi olmasıyla karşı karşıya kalıyoruz” dedi. dedi.

Baran, enflasyonun neredeyse tek ödeme aracı haline gelen kredi ve kredi kartlarına erişimde zorluk yaşayan iş dünyası açısından sonuçları olduğunu anlattı. Baran, “Bu geçici zorluklara hep birlikte göğüs gererek enflasyon sorunu ve buna bağlı sorunlardan bir an önce uzaklaşmayı bekliyoruz.” dedi.

Sanal kârların görünür hale getirilerek vergi yükünün azaltılması ümidiyle enflasyon muhasebesinin talep edildiğini kaydeden Baran, şöyle konuştu: “Amaç yıllardır söylediğimiz gibi vergiyi vergi tabanına yaymak ve adil hale getirmektir.”

Baran, Başkent, Atılım ve İstanbul Gedik üniversiteleriyle birlikte düzenledikleri panelle hedeflerinin iş dünyasının enflasyon muhasebesi konusunda daha bilgili olmasına yardımcı olmak olduğunu anlattı. Baran, şöyle konuştu: “Ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanması için verginin niteliği ve oranının, işletmelerin rekabet gücünü artıracak ve ekonomik büyümenin temelini oluşturacak şekilde olması gerektiğine inanıyoruz.” Baran ayrıca panelin üyelerin yararına yayınlanacağını vurguladı.

Panelin açılışına Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serkan Eryılmaz da mesajla katıldı.

“BORÇSUZ VE TEKNİK İFLASI OLMAYAN ŞİRKET NERDE OLMAZ”

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Nevzat Saygılıoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, YMMO Ankara Başkanı Prof. Dr. Nalan Akdoğan ve İstanbul Gedik Üniversitesi öğretim görevlisi sertifikalı muhasebeci Sakıp Şeker sertifika aldı. muhasebeci Nazmi Karyağdı ve mesleki danışmanlık hizmetleri komitesi başkanı no. ATO'nun 65 Yeminli Mali Müşaviri Soner Ülgen sunum yaptı. Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saygılıoğlu, ATO Başkanı Baran'ın bir iş adamı olarak iş adamlarının enflasyon muhasebesine ilişkin beklentilerini basitçe dile getirdiğini belirterek, Devletin indirim, istisna ve muafiyetler yoluyla 2024 yılında 2,3 trilyon lira vergiden muaf olduğunu belirtti. Enflasyon muhasebesi uygulamasının borçlu şirketlere vergi yükü getirebileceği yönünde görüşlerin bulunduğunu belirten Saygılıoğlu, şöyle konuştu: “Borçsuz şirket yok, teknik arızası olmayan şirket neredeyse yok. Bu konuların gelecekte iş dünyasının, dolayısıyla siyasetin de ilgisini çekeceğini tahmin ediyorum” dedi. Saygılıoğlu konuşmasında vergi affı uygulamalarını da eleştirdi.
Katılımcıların sorularının yanıtlandığı panelin ardından konuşmacılara Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman ve 1 No'lu ATO Müşavirlik Hizmetleri Meslek Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Duman tarafından plaket takdim edildi. 65 Ahmet Gültan ve Ankara Saymanlar Odası Başkanı Ali Şeref Acar.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir