Avrupa'nın faiz indirimi kapımızda | Ekonomi haberleri


BU hafta gözler Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı açıklamalarda. Küresel piyasalar ECB'nin bu hafta Perşembe günkü toplantısında ilk faiz indirimini yapmasını bekliyor; Faiz indiriminde 'öncü' olması bekleniyor.

Ekonomik hizmet

ECB, faiz oranlarını artırarak yüksek enflasyonla mücadele etmek için Temmuz 2022'den itibaren art arda 10 toplantıda faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırdı. Eylül 2023 toplantısında mevduat faizini %4 artıran banka, faiz oranlarını %4'e yükseltti. Ekim, Aralık, Ocak, Mart ve Nisan aylarında yapılacak toplantılarda değişiklik yapılmaz. Bu durum tüketicilerin kredi maliyetlerini artırdı ve imalat, inşaat ve diğer sektörlere yapılan yatırımların daha pahalı hale gelmesine neden olarak ekonomiyi yavaşlattı. Öte yandan Euro Bölgesi'nde Mart ayında %2,4 seviyesinde gerçekleşen yıllık enflasyon Nisan ayında aynı seviyede kaldı. Orta vadede enflasyonu %2'ye çıkarmayı hedefleyen ECB'nin tahminlerine göre bu hedef çok uzakta değil.

SİNYALİNİ VERDİ

ECB'nin Nisan ayındaki para politikası toplantısının tutanakları, ECB Yönetim Konseyi üyelerinin Haziran başında yapılacak ilk faiz indirimi için zemin hazırladığını gösterdi. ECB Yönetim Konseyi'nin 10-11 Nisan tarihlerinde Frankfurt'ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Toplantıda üç ana politika faizinin sabit tutulmasına karar verildi; Bu tutanaklar, üyelerin bankanın Haziran toplantısında para politikası kısıtlamalarını hafifletmeye başlayabileceklerini ortaya çıkardı. ECB tutanaklarında, “Bu noktaya kadar elde edilen ek kanıtlar, ECB ekonomistlerinin Mart tahminlerinde yer alan orta vadeli enflasyon görünümünü doğrularsa, Yönetim Konseyi'nin para politikasını gevşetmeye başlayabilmesinin makul karşılanacağı” belirtiliyor. Tutanaklarda şu ifadelere yer verildi: “Genel olarak üyeler, piyasaların Avrupa Merkez Bankası'nın iletişim ve tepki verme işlevini anladığını ve verilerin mevcut beklentileri doğrulaması halinde Haziran toplantısında faiz indirimi olasılığına hazırlıklı olduklarını değerlendirdiler.” .

FED DİKKATİNİ DEVAM EDİYOR

PARA piyasalarındaki fiyatlar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son çeyrekte ilk faiz indirimini yapabileceğine işaret ediyor. Fed'in Haziran ve Temmuz aylarındaki toplantılarında para politikası faizini sabit tutacağı tahmin ediliyor. Ülkede işsizlik oranı hâlâ %3,9 ile tarihi düşük seviyelerine yakınken, Nisan ayında %3,4 artan tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), dolayısıyla enflasyonun yaşandığı ülkede Fed'in %2 hedefinin üzerinde kalmayı sürdürüyor. Fed yetkilileri, faizlerin istenen hızda yavaşlamamasına rağmen, resmi faiz oranlarındaki erken indirimin olası risklerini tartışmaya devam ediyor. Ancak Fed'in Kasım toplantısında ilk faiz indirimini yapma ihtimali %87 olarak tahmin edilirken, olası Kasım indirimi sonrasında politika faizi %57 ihtimalle sabit kalacak. aralıkta.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir