Bakan Bayraktar: En kısa sürede somut projeleri hayata geçireceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD ziyaretinden iki hafta sonra Çin'de önemli temaslarda bulundu. Bakan Bayraktar, Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua ile bir araya gelerek “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı imzaladı. Bakan Bayraktar, mutabakat zaptı ile ilgili bir açıklama yaptı: “Hedefimiz, somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmek.”

Bakan Bayraktar, Çin'in en büyük enerji şirketlerinden biri olan ve Türkiye'de yatırımları bulunan SPIC yetkilileriyle ilk kez bir araya geldi. Toplantıya ilişkin sosyal medyadan açıklama yapan Bayraktar, şu mesajı verdi: “Ülkemizin 2053 yılına kadar net sıfır hedefi doğrultusunda nükleer ve yenilenebilir enerji sektörlerinde devam eden projelerimizi tartışarak yol haritasını belirledik”.

İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ

Bayraktar, Çin ziyareti kapsamında Tabii Kaynaklar Bakanı Wang Guanghua ile görüştü. Kendisi adına değerlendirmeyi Bakan Bayraktar yaptı

NÜKLEER ENERJİ MASADA

Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua ile iş yemeğinde bir araya gelen Bayraktar'ın gündeminde nükleer enerji ve yenilenebilir enerji vardı. Toplantının ardından iki ülke arasında “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı. İmzaların atılmasının ardından sosyal medyada açıklama yapan Bayraktar, şunları söyledi: “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı ile hedefimiz en kısa sürede somut projeleri hayata geçirmektir.”

FİRMALARLA GÖRÜŞME

Bakan Bayraktar, Pekin'deki Türkiye büyükelçiliğinde Çinli enerji şirketlerinin yöneticilerini kabul etti, Çin finans kuruluşları ve enerji borsalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bayraktar, Türkiye'de yatırımları bulunan TCC şirketinin başkanı Liang Jun Xiang ve beraberindeki heyetle, özellikle kritik madenlerde Türkiye'deki yeni yatırım fırsatlarını ele alırken, hem konvansiyonel hem de küçük boyutlarda modüler reaktörlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu, Çin'in önde gelen nükleer şirketlerinden biri olan CNOS'un temsilcileri tarafından Türkiye'de inşa edildi. Ayrıca enerji depolama sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden CATL heyetine, Türkiye'de pil depolama fabrikası kurulumu için farklı yatırım modelleri konusunda danışmanlık yaptı.

POTANSİYEL PROJELER

Bakan Bayraktar, Türkiye'de hem özel sektör hem de Eti Maden, BOTAŞ gibi kamu kurumlarıyla önemli projelere imza atan CMEC Şirketi Başkanı Wang Bo ve heyetiyle yaptığı görüşmede; Mevcut yatırımlara ek olabilecek potansiyel projeleri değerlendirdi. Ayrıca Çin'in en önde gelen gruplarından ENERGY CHINA ve POWERCHINA'dan yetkililerle Türkiye'deki büyük ölçekli yenilenebilir alanlar, yeşil hidrojen ve madencilik alanlarındaki yatırım fırsatlarını da tartıştı.

BAYRAKTAR ABD'Yİ ZİYARET ETTİ

Bakan Bayraktar, mevkidaşı Jennifer Granholm ile birlikte 8-9 Mayıs tarihlerinde ABD'nin başkenti Washington'da iki ülke arasındaki enerji ve iklim diyalog programını başlattı. Bayraktar, BOTAŞ ile ABD'li enerji şirketi ExxonMobil arasında Türkiye'nin 10 yıl boyunca her yıl yaklaşık 2,5 milyon ton LNG tedarikine olanak sağlayacak anlaşmanın imza törenine de katıldı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir