Bakan Bolat: ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Amerikalı girişimcilere Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı. Bolat, “Devlet başkanlarımızın belirlediği 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini rahatlıkla gerçeğe dönüştürebiliriz. Kararlılığımızı sürdürürsek bu ulaşılabilir bir hedeftir.” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu'na katıldı. Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen, ABD hükümetinin en büyük ticaret ve iş geliştirme forumu olarak tanımlanıyor. Forum kapsamında 120'den fazla Amerikalı şirket Avrupa ve Avrasya'daki yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere İstanbul'da bir araya geldi. ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaretten Sorumlu Müsteşarı Marisa Lago öncülüğünde İstanbul'da düzenlenen ana programın ardından İtalya, Romanya, Danimarka, Polonya ve Kazakistan'da yan etkinlikler düzenlenecek.

Ticaret Rüzgarları Forumu kapsamında Amerikan ticaret heyetinin de hazır bulunduğu forumda Ticaret Bakanı Ömer Bolat sunum yaptı. Bakan Bolat, Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı.

Bakan Bolat, şunları söyledi: ''Son yirmi yıldır istikrarlı bir şekilde uygulanan proaktif politikalar sayesinde 2002-2024 yılları arasında ülkemizdeki toplam yabancı yatırım 265 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde ABD şirketlerinin giderek arttığını görmekten de memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'yi üretim ve ihracat üssü olarak konumlandırıyoruz” dedi.

ABD'nin Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı haline geldiğini belirten Bolat, şöyle konuştu: “2008 yılında İstanbul'da Ticaret Rüzgarları programı gerçekleştiğinde 16 milyar dolar olan ticaret hacmi yüzde 110 artarak 2023 yılında 33,5 milyar dolara ulaştı. ABD'ye o dönemde 4,3 milyar dolar olan ihracat bugün 14,8 milyar dolara çıktı. Bugün ABD, Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı haline geldi. Tıpkı ticaret gibi, yatırımlar da ekonomik ilişkilerimizin önemli bir unsuru haline geldi. Her iki yönde de oldukça canlı ve en önemlisi karşılıklı yatırımlar farklı sektörleri hedef alarak çeşitleniyor” dedi.

''ABD'DEN GELEN YABANCI YATIRIM MİKTARI 15 MİLYAR DOLARA ULAŞTI''

ABD merkezli yatırımlarda artış yaşandığını vurgulayan Bolat, şöyle konuştu: “ABD'li şirketlerin Türkiye'yi giderek üretim ve ihracat üssü olarak konumlandırdığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. ABD'den gelen yabancı yatırım miktarı 15 milyar dolara ulaştı. ABD böylece ülkemizin en büyük ikinci yabancı yatırımcısı haline gelmiş olup, Türk ekonomisinin gücüne ve potansiyeline inanan 2000'den fazla Amerikan şirketi Türkiye'ye yatırım yapmış, Türk ekonomisine 60 milyar dolardan fazla katkı sağlamakta ve 110.000'den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. insanlar” dedi.

“100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİNİ KOLAYLIKLA GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

Bakan Bolat, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar doları aşabileceğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Bu fırsatları ABD ve Türkiye'nin ekonomik ortamlarıyla birlikte değerlendirebilirsek 100 milyar dolarlık ticaret hedefini rahatlıkla aşabiliriz.” Devlet başkanlarımızın belirlediği hacmi gerçekte belirlemeye devam ediyoruz, bu başarılabilir bir şeydir.” İstanbul'da 3 gün boyunca esen ticaret rüzgarlarının ekonomik bağlarımızı daha da güçlendireceği, ticari ilişkilerimizi artıracağından hiç şüphem yok” dedi. dedi.

Türkiye'nin ekonomik verileri hakkında da bilgi veren Bakan Bolat, şunları söyledi: “Türkiye'nin ekonomik büyümesi 2003-2023 yılları arasında ortalama yüzde 5,4 oldu. Küresel ekonomiyi çevreleyen tedarik zincirlerindeki darboğazlara ve tedarik zinciri kesintilerine rağmen, Türkiye ekonomisi 2003'te yüzde 4,5'lik istikrarlı büyümesini sürdürdü. 2023 yılında GSYİH 2002 yılına göre beş kat artarak ilk kez 1 trilyon dolar seviyesini aşarak 1 milyar dolara ulaştı. Uluslararası Para Fonu verilerine göre Türkiye şu anda satın alma gücü açısından dünyanın 11. büyük ekonomisi. Geçtiğimiz yıl mal ve hizmet ihracatımız 2002 yılına göre 7 kat artarak 355 milyar doları aştı. İhracat, Türkiye ekonomisinin büyümesinin temel unsurlarından biri olup, dünya mal ihracatındaki payımız yüzde 1,08'e ulaştı. hizmet ihracatının payı ise %1,29'a ulaştı. İhracatımızın sağladığı ivme sayesinde bu yılsonuna kadar yüzde 4'lük bir büyüme elde etmeyi bekliyoruz. Ekonomimizde bu olumlu gelişmeleri elde ederken öncelikli odak noktamız, çekirdek pazarlarımızda rekabet gücümüzü korumak, işlerimizi desteklemek ve daha iyi bir ticaret ve yatırım ortamı yaratmaya çalışmaktır” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir