Bakan Işıkhan: 31 Mart akşamı yeni bir döneme başlayacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “İnşallah 31 Mart akşamından itibaren başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm kentlerimizde gerçek belediyecilikle, kalkınmayı destekleyecek, engellemeyen yeni bir dönemi başlatacağız. bizim köy. “

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Kırıkkale Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen “Türk Yüzyılında İş Hayatı Konulu Toplantılar” programında iş adamlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selam, sevgi ve başarı dileklerini katılımcılara aktaran Bakan Işıkhan, Kırıkkale'nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve “Türkiye Yüzyılı”nda çok önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.

“2023 YILINDA TOPLAM İSTİHDAM SAYISI 880 BİN KİŞİ ARTTI”

2023 yılı işgücü verileri hakkında bilgi veren Bakan Işıkhan, 2023 yılında işsizlik oranının 1 puan azalarak yüzde 9,4'e gerilediğini belirterek, şöyle konuştu: “Toplam işsizlik oranı ve genç işsizliği oranı son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı. İşsiz sayısı 2023'te eski seviyelerine dönecek. Bir önceki yıla göre 318 bin kişi azalma yaşandı. Hem kadın, genç ve toplam istihdam oranı hem de işgücüne katılım oranı son yılın en yüksek seviyesine çıktı Geçtiğimiz yıl özelinde değerlendirecek olursak, 2023 yılında toplam istihdam edilen kişi sayısı 880 bin kişi artarak 31 milyon 632 bin kişiye ulaşırken, Türkiye ekonomisinde 2005 yılına göre 12 milyon 275 bin kişiye yeni iş olanağı sağlandı. yıllar itibarıyla işsizlik oranı 2023 yılında da devam etti ve istihdam oranımız bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak %48,3'e ulaştı. “2023 yılına gelindiğinde istihdam oranı 8,3 puan arttı” dedi.

“EKONOMİK BÜYÜMENİN AÇIK GÖSTERGESİ”

Bakan Işıkhan, sanayi sektöründeki yatırımların işgücü istatistiklerine önemli bir yansıması olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Sanayi istihdamı 2005 yılında 4 milyon 140 bin kişi iken 2023 yılında 6 milyon 711 bin kişiye ulaştı. Ülkenin işgücü istatistiklerini önemli ölçüde etkileyen hizmetler sektöründe hizmet sektörü istihdamı 2005 yılında 9 milyon 176 bin kişi iken 2023 yılında 18 milyon 230 bin kişiye ulaştı. Hizmet sektöründe büyüme. Ayrıca 2023 yılında Türkiye ekonomisi AB'ye göre yüzde 4,5 büyüyecek. Ülkeler arasında en hızlı büyüyen ekonomi haline geldi. Milli gelir, dolar bazında Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştı. Kişi başına düşen milli gelir 13 bin 110 dolarla tarihin en yüksek seviyesine ulaştı” dedi.

“HİZMETLERİMİZE KESİNTİSİZ DEVAM EDEBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti'nin ülkede belediye anlayışını değiştirdiğini anlatan Bakan Işıkhan, şöyle devam etti:
“Bütün bu veriler gösteriyor ki, pandemiye rağmen, bölgemizdeki savaşlara rağmen, geçen yıl yaşadığımız asrın felaketine rağmen doğru yoldayız, vatandaşlarımızı mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebiliriz. Dolayısıyla biz de bu yolda ilerliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vurguladığı Türkiye Yüzyılı vizyonunu sizlerin desteğiyle gerçekleştirmeyi umuyoruz. Bu yüzyılı çalışma, üretim ve çalışma yüzyılı haline getireceğiz. Bu çok önemli, ülkemizin gücü büyük ölçüde bundan geliyor. Yerel yönetimlerimizin gücü, Kalkınmanın yerelde başladığı gerçeğinden yola çıkarak, yerelde ne kadar güçlü olursak, genel eylemlerimizin de o kadar güçlü olacağına inanıyoruz. Çünkü hepimiz şunu çok iyi biliyoruz: Kalkınma, ilerleme. kalkınma ise yerelden başlar. Bildiğiniz gibi ülkemizin lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetim vizyonu belediyecilikten kaynaklanmaktadır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti, ülkemizde belediyecilik anlayışını değiştirerek milletimizi gerçek belediyecilikle tanıştırdı.”

“DEĞERLİ BELEDİYE BAŞKANIM MEHMET BU ŞEHİR İÇİN TAAHHÜTLERİNİ VERMİŞ ÇOK DEĞERLİ BİR FİRMADIR”

Işıkhan, şöyle konuştu: “31 Mart akşamından itibaren, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm kentlerimizde, ülkemizin kalkınmasına engel değil, destek olacak gerçek belediyecilikle yeni bir dönemi başlatacağımızı ümit ediyorum. Sözlerimi bitirmeden önce, 31 Mart'ta Kırıkkale'de merkezin ve tüm ilçelerinde gerçek belediyecilikle yoluna devam edeceğine inanıyorum.Mehmet Saygılı belediye başkanı, bir Kırıkkale sevdalısı olarak çok değerli bir insandır. Bu şehirde emeğini ortaya koyan yoldaşımız! AK belediyecilik vizyonuyla Kırıkkale'nin bu görevi bir kez daha Belediye Başkanımız Mehmet'e emanet edeceğine inanıyorum. “Kim o işi Başkan Mehmet gibi yönetiyor, üretiyor ve geliştiriyorsa o layıktır” dedi. .

Bakan Işıkhan, konuşmasının ardından Vali Mehmet Makas, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Milletvekili Mustafa Kaplan, İl Belediye Başkanı Engin Pehlivanlı ve iş adamlarıyla basına kapalı durum değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir