Bakan Işıkhan açıkladı… Uyuşturucu raporlarında aile hekiminin yeni kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, aile hekimlerinin artık kronik hepatit B ve D, diyabet ve kalp ilaçları için ilaç yazabildiğini bildirdi. Bakan Vedat Işıkhan, “Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak ve hasta hastalarımızın hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla aile hekimlerinin yazabileceği ilaç sayısını artıran yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyoruz.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) düzenlenen “Sosyal Güvenlik Haftası Toplantısı”na katıldı. Bakan Işıkhan, sosyal güvenlik alanında çıkarılan yeni düzenlemelere ilişkin şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın ruhsatlı ilaçların bir kısmını yazdırabilmek için hastanelere giderek yetkili doktordan reçete alması gerekiyor. Hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması gerekiyor. Hastalarımızın tıbbi ilişkilerini kolaylaştıran yeni düzenlemeyle aile hekimlerinin yazabileceği ilaç sayısı artırılıyor. Kronik hepatit B ve D tedavisinde, diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlardan yaklaşık 2 milyon vatandaşımız yararlanabiliyor. Kardiyoloji alanında ilgili sağlık bülteni ile hastanelerde sıra beklemeden aile hekimlerine giden hastalarımız tarafından, hastalarımız bu süre içerisinde ilaçlarını üçer aylık dozlar halinde almaktadırlar. “Eczanelerden temin edilebilir” dedi.

'YILDA 3,2 MİLYAR LİTRE TASARRUF EDECEĞİZ'

Bakan Işıkhan, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındaki tıbbi işlem ve malzeme maliyetlerinde gerekli artışları yaptığını belirterek, şöyle konuştu: “Bir yandan sigortalılarımızın genel sağlık hizmetlerine en modern olanaklara erişimini sağlarken, ve yenilikçi tedaviler yerine hastaların doğru tedavi edilmesini ve kamu kaynaklarımızın doğru kullanılmasını sağlıyoruz.” Bu amaçla ilaçların akılcı kullanımı alanında çalışmalar yaparak gerekli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Göreve geldiğimden bu yana SUT'ta hayata geçirdiğimiz düzenlemeler ve alternatif tedavi seçenekleri sayesinde 907'si kamu, 1.347'si özel ve 154'ü üniversite hastanesi olmak üzere yılda 3,2 milyar lira tasarruf etmiş olacağız. Toplamda 2 bin 408 hastane ve 30 bine yakın eczaneyle sağlık hizmeti veriyoruz” dedi.

“Yeni bir hizmet modeline geçiyoruz”

Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojik çözümlerin hayata geçirileceğini belirten Işıkhan, şöyle konuştu: “SGK'yı yeni bir hizmet modeline taşıyoruz. SGK eskiden emeklilere sadece maaş veya ikramiye ödeyen bir teknik kurumdu. Emeklilerimize sosyal açıdan da hizmet edecek olan SGK, gerçek anlamda emeklilerimize hizmet edecek.” SGK'yı emeklilerimizin paydaşı haline getirecek sosyal yönü olan bir kuruma dönüştürüyoruz. Bu model kapsamında emeklilerimize sağlık hizmetlerinden sosyal aktivitelere kadar geniş bir yelpazede hizmet sunulacak. “Emeklilerimizin istek ve beklentilerini doğrudan aktarabilecekleri, geri bildirimde bulunabilecekleri bir iletişim platformu oluşturuluyor” dedi.

'TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ YENİ BİR UYGULAMAYI HİZMETE ALDIK'

Işıkhan, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve ilgili hizmetlerin daha etkin sunulması amacıyla teknolojiyle donatılmış “SGK Co-Pilot” adlı yeni bir uygulamayı hayata geçirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yapay zeka, büyük veri analitiği ve makine öğrenimi gibi teknolojilerle donatılmış yeni bir uygulamayı iş ve operasyonlarımıza kazandırıyoruz. Risk odaklı denetim, akıllı asistan, veri odaklı Tahmine dayalı modelleme uygulamalarına olanak sağlamayı hedefliyor Bu proje kapsamında verilerimizin analiz edilmesi, sağlık geri ödeme fatura maliyetlerinin azaltılması, sağlık faturalarının operasyonel inceleme süreçlerinin kısaltılması, iş gücü ve kaynakların doğru, etkin ve verimli kullanılması, iyileştirmeler yapılması Sağlıkta geri ödeme süreçlerinde, “Amaç ödeme sürelerinin hızlandırılması. Geliştirilen sistem en kısa sürede hayata geçirilecek.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir