Bakan Işıkhan: İşsizlik 11 yılın en düşük seviyesinde


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Ekonomimiz istihdam yaratmaya devam ediyor. İşsizlik oranımız son 12 aydır tek haneli rakamlarda. önceki aya göre 0,1 puanlık düşüşle %8,5 seviyesinde gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları şöyle:

Ekonomimiz istihdam yaratmaya devam ediyor. İşsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesinde. İşsizlik oranı son 12 aydır tek haneli seviyelerde seyrediyor; Bir önceki aya göre 0,1 puan düşüşle %8,5 seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 18 bin kişi, geçen yılın aynı ayına göre ise 484 bin kişi azaldı. İstihdamı destekleme politikalarımızın her geçen gün daha iyi sonuçlarını görmeye devam ediyoruz. Nisan 2024 istihdam sayımız; Geçen yılın aynı ayına göre 983 bin adet artarak 32 milyon 618 bin kişiye, istihdam oranı ise 1,1 puan artarak %49,5'e yükseldi.

Son dönemde tarihi yüksek seviyelere ulaşan istihdam oranlarımızda gençlerin ve kadınların daha büyük bir paya sahip olduğunu da not ediyoruz. Kadın istihdam oranı geçen yılın aynı ayına göre 1,2 puan arttı. İşsizlik oranı aynı döneme göre 2,9 puan azaldı. OVP ve 12. Kalkınma Planı doğrultusunda, önümüzdeki dönemde de ekonomik istikrarı ve vatandaşlarımızın kalıcı refahını sağlayacak politikalarla istihdamı önceleyen tedbirleri almaya devam edeceğiz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir