Bakan Şimşek'ten önemli açıklamalar: Yabancı yatırımcıların ilgisi büyük


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomik programın başarılı bir şekilde ilerlediğini vurgulayarak, “Yabancı yatırımcılar tereddüt etmiyor.” Bakan Şimşek, haziran ayından itibaren enflasyonun yıllık bazda düşeceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber'e açıklama yaptı. İşte Şimşek'in konuşmasından öne çıkanlar:

Yabancı yatırımcılarla çok yoğun çalıştık. Uluslararası Para Fonu'nun Dünya Bankası toplantısı için geçtiğimiz günlerde dünyanın dört bir yanından, az çok Amerika kıtasından çok sayıda yatırımcıyla buluştuk. Toplamda 20'den fazla toplantı yaptık. Bir tarafta maliye bakanlarıyla, diğer tarafta yatırım bankalarıyla görüştük. IMF, Dünya Bankası ve G20 toplantılarına katıldık. Ağırlıklı olarak küresel finansal yatırımcılarla bir araya geldik. Geçtiğimiz yıl yatırımcıların aklında soru işaretleri vardı. Bu yıl tereddütlerin ortadan kalktığını gördük. Çünkü programımız çalışıyor, sonuç üretiyor ve başarıyla uygulanıyor. Bu nedenle yatırımcıların ilgisi çok yoğun. Sorulan sorular daha nitelikli, programın gelecekteki sonuçlarıyla daha ilgili. Şimdi soru şu; “Bu program devam edecek mi, etmeyecek mi? Bu yeni yaklaşım sürdürülebilir mi?” Bu gibi sorular sorulmuyor. Dolayısıyla bu çok önemli bir eşikti. Türkiye'ye olan ilgi somut.

'HAZİRAN AYINDAN İTİBAREN ENFLASYON YILLIK BAZDA HIZLA AZALACAK'

Önümüzdeki haziran ayından itibaren hızla düşüşe geçtiğini göreceğiz. Bu bizim programımıza paralel ilerleyen bir süreç. Dolayısıyla bir yandan enflasyonu düşüreceğiz, bir yandan mali disiplini sağlayacağız, bir yandan dış açığı azaltacağız, diğer yandan da yapısal reformlarla Türkiye'nin yapısını güçlendireceğiz.

“Türkiye'nin kredi notunun görünümü olumlu”

Bildiğiniz gibi tüm uluslararası derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin görünümünü olumlu yönde değiştirdi. Bu şu anlama gelir; Bu da önümüzdeki dönemde kredi notunuzu artıracağımız anlamına geliyor. Zamanlama konusunda yorum yapmak doğru olmaz. Ama bizim için önemli olan şu: Türk varlıklarının piyasadaki fiyatlarına baktığınızda zaten mevcut kredi notunun en az iki katı fiyatlandırıyorlar. Piyasa zaten kararını verdi.

'YERLİ' İFADEM İSTİSMAR EDİLDİ'

Toplantıda, “Küresel yatırımcılar Türkiye'nin programına güveniyor” dedi. “Şimdi yerli yatırımcıyı ikna etme zamanı” dedik. Bu çalışmanın içeride nasıl istismar edildiğini gördük. Burada çok şaşırdık. Çünkü finansta kullanılan bir terminoloji bağlam dışına çıkarılırsa gereksiz tartışmalara yol açar.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir