Bakan Uraloğlu: Yerli tren sayısı 56'ya ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi: “2025 yılı sonuna kadar 22 tren daha yollara çıkacak, yerli ve milli tren sayısı da 2 yıl içinde 25'e ulaşacak. 2030 yılına kadar toplam 56 cihaz vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, milli ve yerli konvoylara ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demiryolu araçlarının üretiminde teknoloji tasarlayan, üreten ve geliştiren bir ülke haline geldiğini ve bu alanda atılan adımların meyvelerini verdiğini söyledi. Türkiye'nin demiryolu araçları üretiminde kendi kendine yeten bir ülke haline geldiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz 22 yılda Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayal edilemeyecek birçok başarıya imza attı ve atmaya devam edecek. Çünkü kararlılığımız büyük, hedeflerimiz çok daha büyük. Bu amaçla TÜRASAŞ tarafından tamamen yerli ve milli olarak üretilen ve 27 Mayıs 2023 tarihinde yolcu uçuşlarına başlayan yerli elektrik setlerimiz, 10 aydır Adapazarı-Gebze arasında başarıyla hizmet vermektedir. “Milli elektrikli trenimiz konforuyla da göz dolduruyor” dedi.

“225 KİLOMETRE İŞLETME HIZINA SAHİP MİLLİ YÜKSEK HIZLI TREN İÇİN TASARIM ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Son teknolojiyi kullanan yerli elektrikli setlerin 160 kilometre hıza ulaşabildiğini belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Setlerimiz sadece Türkiye için değil, dünyanın da kullanması için üretildi. Uluslararası demiryolu kullanılabilirlik ve birlikte çalışabilirlik belgesi olan TSI belgesi ile üretilen setler, ihtiyaca göre bölgesel ve şehirlerarası çalışacak şekilde 3, 4, 5 ve 6 araçlı olarak üretilebilmektedir. 5 araçlık setin her biri 324 yolcu taşıyor ve uzun yolculuklar için bir restoran bulunuyor. Ayrıca 225 kilometre işletme hızıyla milli yüksek hızlı tren tasarım çalışmalarımız da devam ediyor. Kalitesi nedeniyle yakın zamanda birçok ülkeye ihraç edilmeye başlanacak” dedi.

“2 YILDA İÇ VE İÇ TREN SAYISI 25’E ULAŞACAK”

Bakan Uraloğlu, TÜRASAŞ'ta tren seti üretiminin her geçen gün artmaya devam ettiğini belirterek, demiryolu ekosisteminin gelişmesi sayesinde Türkiye'nin demiryolu araçlarında dışa bağımlılığının yakın gelecekte tamamen sona ereceğini vurguladı. 2 milli elektrikli trenin Adapazarı-Gebze arasında başarıyla yolcu taşıdığını belirten Uraloğlu, şöyle devam etti:
“TÜRASAŞ tarafından üretimi ve testleri tamamlanan üçüncü setimiz 30 Mart 2024 tarihinde TCDD Ulaştırma Genel Müdürlüğüne teslim edilerek raylara inerek vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı. Ancak 2025 yılı sonuna kadar 22 trenin daha yollarda çalışacağını ve 2 yıl içerisinde yerli ve milli tren sayısının 25'e ulaşacağını da belirtmek isterim. Setlerimizin tamamı vatandaşlarımızın hizmetinde yollara çıkacak.”

“10 AYDA 1.735 SEYAHAT YAPARAK TOPLAM 390 BİN YOLCU TAŞIDI”

Bakan Uraloğlu, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Adapazarı Bölge Demiryolu Servislerinde milli trenlerin 10 aydır çalıştığını, yolcuların ergonomik koltuklarda konforlu yolculuk yaptığını söyledi. Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “Adapazarı-Gebze arasında 11 durakta hizmet veren setlerimiz şu ana kadar 170 bin kilometre yol kat etti. Sadece iki trenle çalışan yerli ve milli elektrikli trenlerimiz 10 ayda 1.735 sefer yaparak toplam 390 bin yolcu taşıdı. Hizmete giren yerli elektrikli trenlerin sayısı arttıkça trenlerimiz her yıl milyonlarca vatandaşımızı konforlu ve güvenli bir şekilde taşıyacak” dedi.

“RAY EKOSİSTEMİMİZİ OLUŞTURUYORUZ”

Yerli elektrik setlerinin 160 kilometre hıza ulaşabildiğini ve son teknoloji ekipmanlarla üretildiğini belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: 167 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu inşaatında çok önemli başarılara imza attık. Aynı zamanda demiryolu araçlarının üretiminde de ileri teknolojiler kullanıyoruz. Milli elektrikli lokomotiflerimiz, milli hızlı trenimiz, milli elektrikli setlerimiz, milli vagonlarımız tasarımdan üretime, oradan da yollara çıkıyor. Kendi demiryolu ekosistemimizi oluşturuyoruz ve bu yolda çok yol kat ettik. Milli elektrikli cihazımız da o çalışmanın ürünüdür” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir