Bankalar faiz yarışına devam ediyor! 100 bin liraya 70 bin lira faiz geliri…


Merkez Bankası son hamlesiyle resmi faiz oranını yüzde 50'ye çıkardı. Bankalar resmi faiz oranının yanı sıra daha yüksek faiz oranları da vaat etmeye başladı. Müşteri için rekabet eden bankalar, 3 ay vadeli mevduat faizini yüzde 67,48'e çıkardı. Bankalarda mevduat hesabı açarak Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz oranlarını halktan talep etmek ve yüksek faiz getirisi elde etmek mümkün.

Burak TAŞÇI – Hurriyet.com.tr

Tasarruflarını mevduata değerlendirmek isteyenlere bankalar özel faiz oranları sunuyor. Merkez Bankası'nın resmi faiz oranını yüzde 50'ye çıkarmasıyla bankalar da faiz oranlarını artırmaya başladı. 3 aylık dönemde faiz yüzde 70'e yaklaşırken, Mart ayında enflasyon yüzde 68,50 oldu. Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylara ilişkin tahminlerine göre enflasyon düşük kalsa da piyasalara yönelik mesajlar gelmeye devam ediyor ve faizlerin bir süre daha yüksek kalacağı iddia ediliyor.

MEVDUAT NASIL AVANTAJLI OLABİLİR?

Enflasyon yüzde 35-40'lara düştüğünde ve mevduat faizleri yüzde 70'lere ulaştığında, ekonomik toparlanmanın ve fiyat istikrarının kontrol altına alınacağı beklentisi piyasalarda hakim görüş haline geliyor.

Merkez Bankası'ndan faiz artırımlarının devam etmesi beklenirken, mevduat faizlerinin mevcut enflasyonun üzerinde reel getiri sağlaması bekleniyor.

100 BİN LİTREYE 71 BİN 650 LİTRE FAİZ

Anapara+faiz yenilemesiyle her ay 100 bin lira mevduat bulunduran kişi, yıl sonunda yüzde 70,65 getiri elde ederek 100 bin lirasını 170 bin 650 liraya çıkardı. Yılsonunda enflasyonun yüzde 35-40 civarına düşmesi bekleniyorsa faizin yüksek kalması koşuluyla getirinin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz.

BANKALARLA ANLAŞMA YAPILACAK

Bankalar müşteri bulmak için yüksek faiz ödemeye başladı. Türk lirası mevduatlara uygulanan faiz nedeniyle bankalar avantajlı faiz oranları sunabiliyor. Yüksek faiz ödemeyen bir bankanın müşterisiyseniz bankaya gitmeden başka bankalarda hesap açabilir ve paranızı yüksek faizle değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda belirtilen faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre verilmektedir. TCMB'nin bankalardan elde ettiği verileri göstererek bankanızdan yüksek faiz talebinde bulunabilirsiniz.

DEPOZİTOLAR DEVLET GARANTİSİ ALTINDADIR

TMSF Başkanlığı tarafından yayımlanan Fon Kurulu Kararı'na göre; Sigortaya tabi mevduat ve holding fonlarının tutarı 2024 takvim yılı başından itibaren geçerli olmak üzere 650 bin TL olarak belirlendi.

Böylece bankanın iflası veya haczedilmesi gibi durumlarda mevduatın 650 bin liraya kadar kısmı devlet tarafından garanti altına alınıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir