Başkan PROMASİAD: Destek istiyoruz

Promosyon ve Matbaa Sektörü Girişimcileri Derneği (PROMASIAD) Başkanı Ömer Karatemiz, hafta başında açıklanan “Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ne ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.

Kamu sektöründe uygulanacak tasarruf tedbirlerine iş dünyası olarak tam destek verdiklerini vurgulayan Promosyon ve Basım Sanayicileri İşverenleri Derneği Başkanı Ömer Karatemiz, paketlerde promosyon ve promosyon ürünlerinin yer aldığını söyledi. hediye veya bedava olarak değerlendirilen ve yan sanayileriyle birlikte yasaklanan bu ürünlerin 300 bin kişiyi ciddi şekilde etkileyeceğini, onları çalıştıran sektörü olumsuz etkileyeceğini söyledi. Karatemiz, sektöre yönelik maliyet düşürücü tedbirlerin ardından mali ve ihracat desteği talep ettiklerini söyledi.

PROMASIAD Başkanı Ömer Karatemiz değerlendirmesinde şunları ifade etti;

“Cumhurbaşkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'in açıkladığı “Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ni enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacak yerinde ve doğru bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Kamu kaynaklarının daha etkin yönetilmesi ve verimliliğin artırılması açısından yeni tasarruf tedbirlerinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede özellikle bazı harcama kalemlerinde yapılan tasarrufların ekonomi yönetimimizin enflasyonla mücadelesini güçlendireceğine inanıyoruz.

Söz konusu paketle tasarruf kapsamına alınan ve alımları kamu tarafından belirli bir süre alımlardan çekilen bazı sektörler olumsuz etkilenecek olsa da bunun mevcut ekonomik durumun disiplinli bir şekilde devamına katkı sağlayacağına eminiz. programı.

Ancak tasarruf tedbirleri kapsamına giren promosyon ve promosyon ürünlerinin hediye veya bedava olarak değerlendirilerek yasaklanması, üç yüz bin kişiye ciddi istihdam sağlayan sektörümüzü alt sektörleriyle birlikte olumsuz etkileyecektir. çevre. endüstriler. Bu nedenle kamu kurumları ve kamu iştiraklerine de hizmet veren işletmelerimizin ayakta kalabilmesi ve bu süreçte şirketlerimizin finansal sürdürülebilirliği açısından önemli bir riskle karşı karşıya olduğumuzun altını çizmek isteriz.

PROMASIAD olarak kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında alınan kararların büyük çoğunluğunu desteklerken, her şeyden önce ilaç firmalarının promosyon ürünlerinin dağıtımına ilişkin azami sınırın kaldırılmasını tavsiye ediyor ve yetkili makamlardan bu talebin değerlendirilmesini rica ediyoruz. Sektörümüzün cirosunu korumak için.

Sektörümüzün geleceği açısından öncelikli olan ve tüm paydaşlarımıza destek olacak bazı önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

  • Menşei değiştirilerek yapılan ithalatların olduğunu görüyoruz. Ülkemize ağırlıklı olarak Çin menşeli ürünlerin Malezya, Bulgaristan ve Rusya üzerinden girdiğini düşünüyoruz. Bu durum üreticilerimize karşı haksız rekabet yarattığı gibi devletimize de vergi kaybı yaşatıyor. Bu duruma son verilmesi ve gerekli önlemlerin hızla alınması sektörümüz açısından büyük önem taşıyor.

  • Bir diğer önemli konu ise ihracatta mavi çizgi uygulaması kapsamında alt ihracat tutarlarının yeniden değerlenmesidir. Düşük birim fiyatlarla, yüksek miktarlarda ihracat yapmaya çalışıyoruz. Bu rakamın aşağı yönlü revizyonu sektörümüzün beklentileri arasında yer alıyor. Mavi Hat imkanı sağlayan firmaların kapasite kullanım oranları dikkate alınarak mevcut uygulama gözden geçirilebilir.

  • Yurt dışından gelen talebin artması firmalarımızın kapasitelerini artırma ihtiyacını doğuruyor. Fabrika, arsa ve inşaat projelerine yönelik teşviklerin artırılmasını, devlet destekli düşük faizli kredi imkanlarının sunulmasını bekliyoruz.

  • Promosyon ürünlerinin hediye veya atık olarak değerlendirilmesinin kamuoyunda sektörümüze ilişkin yanlış algı oluşturacağına inanıyoruz. Sektörümüzün ürettiği ürünler; Bunlar iş tanıtımı, pazarlama ve reklam araçlarıdır. Bu sektördeki harcamalar artan ticaret ve üretim yönünde olumlu bir ayrışma sağlıyor. Dolayısıyla sektörümüze ve ürünlerimize dair bu yanlış algının bir an önce değişmesi ve promosyon sektörümüze özel destek sağlanması gerekiyor. Ayrıca halkın tanıtım, pazarlama ve reklam ürünlerimizi DMO aracılığıyla satın alabilmesi gerekiyor.

  • Kamuda uygulanacak yeni tasarruf tedbirlerinden olumsuz etkilenecek sektörlerin KOSGEB, KGF ve İGE kaynaklarına daha kolay erişiminin sağlanmasının kayıplarımızın azalmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir