BIST hissesi sahipleri dikkat! Bugün son gün…


Önümüzdeki hafta başlayacak Ramazan Bayramı tatili, parasını İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda veya fonlarında harcayanların, paraya ihtiyaçları olması halinde hisse senedi ve fonları nakde çevirmeleri için son gün. Aksi takdirde Cuma günü ve sonrasında hisse senedi ve fon satanların paraları 15 Nisan'da silinecek.

Burak TAŞÇI – Hurriyet.com.tr

Piyasalar uzun bir tatile hazırlanıyor. Ramazan Bayramı nedeniyle piyasalar 9 Nisan Salı günü saat 13.00'e kadar ticarete açık olacak, sonrasında kapalı olacak. Piyasalarda işlemler 15 Nisan Pazartesi günü başlayacak.

HİSSE VE FON SATILANLARA DİKKAT!

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse veya fonunuz varsa ve tatil veya başka bir nedenle paraya ihtiyacınız varsa, borsayı 15 Nisan 2024 tarihine kadar beklememek için hisselerinizi ve fonlarınızı bugün (04/04/2024) satmanız gerekir. .

Borsa İstanbul 9 Nisan 2024 saat 13:00'e kadar açık kalacak olmasına rağmen takas işlemleri gerçekleşmeyeceğinden takas işlemlerinin 8 Nisan 2024 tarihine kadar tamamlanması gerekecek. Bu nedenle hisse ve fon satışlarının bugünden itibaren yapılması gerekiyor.

BORSA İŞLEMLERİ NASIL İŞLER?

Örnekle devam etmek gerekirse, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda A tipi hisse sahibi olan bir kişinin, hissesini bugünden itibaren satması halinde, bugün, yarın ve pazartesi takas işlemlerine tabi tutulacak ve hisse karşılığındaki para, Borsa İstanbul'a aktarılacak. Pazartesi günü hesabınız.

Takas işlemleri 3 gün sürmekte ve üçüncü gün sabah saatlerinde hisse senedi parası hesaba aktarılırken, öğleden sonra saat 15.30 civarında fon parası hesaba yansımaktadır.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir