BIST'ten altın ithalat kotasında değişiklik


Borsa İstanbul işlenmemiş altın ithalat kotalarının dağılımında değişiklik yaptı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası yönetimi, işlenmemiş altın ithalat kotalarının dağılımında değişiklik yaptı.

Borsa İstanbul'dan konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, “Hazine ve Maliye Bakanlığı (Bakanlık) tarafından 07.08 tarihinde Borsamıza gönderilen yazı ile olumsuzluklar göz önünde bulundurularak altın ithalatındaki artış hızının düşürülmesine yönelik tedbir olarak işlenmemiş altın ithalatındaki artışın dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki etkileri.” 2023 yılından itibaren işlenmemiş altın ithalatına yönelik aylık toplam kota talebinde, piyasada ham altın arzının daralması nedeniyle Bakanlığa bildirilen sorunların azaltılması amacıyla kota dağılımında değişiklik yapıldı. “Söylendi.

Üyelerin yeni kota bilgilerini öğrenmek için Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Yönetimi ile iletişime geçmeleri istendi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Öte yandan, toplam aylık ithalat kotasının 500 kilogramı dahilde işleme rejimi kapsamında “ücretsiz” olarak ödenecek veya 01.0.2022 tarihinden itibaren Türkiye'de yerleşik tüzel kişinin sermayesine eklenecek veya ihracat bedelleri mahsup edilecektir. Kotaların uygulanmaya başlama tarihi olan 07.08.2023 tarihine kadar İthalat şeklinde yapılan ithalat işlemleri dışında işlenmemiş altının (nakit veya nakit ödemeli) ithalat işlemlerini gerçekleştirmemiş kıymetli maden aracı kuruluşları ile kıymetli madenler 26.12.2022 tarihli Danıştay 13. Dairesi ile kota uygulamasına başlandıktan sonra İstanbul A.Ş. E:2019/3051, K:2022/4968 ve 26.12.2022 tarih, E:2019/3052, K:2022/4966 sayılı kararlarla faaliyet ruhsatları teslim edilenler. kapsam Talepler her ayın ilk 5 iş günü içinde Borsaya bildirilecek ve söz konusu miktar Borsa tarafından talep tarihine göre öncelik olmak üzere en fazla 25 kilogram olmak üzere her şirkete dağıtılacaktır. Bu kapsamda başvurular her ayın ilk 5 iş günü içerisinde saat 09:00-18:00 arasında Borsa İstanbul Yenibosna Yerleşkesine manuel olarak yapılacak ve başvuru tarih ve saatinden sonra başvuru sahibine bir nüshası teslim edilecektir. Borsa İstanbul tarafından işlenmektedir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir