Bitcoin ETF'lerindeki Faaliyet Satış Baskısını Dengeliyor mu?

Geçtiğimiz üç işlem günü boyunca Bitcoin yatırımcıları, ABD'de listelenen Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) 650 milyon dolardan fazla para aktardı.

Bu, 9 Temmuz'da 11 Bitcoin (BTC) ETF'sine net girişlerin olduğu yoğun bir günün ardından geldi. BlackRock'un iShares Bitcoin Trust (IBIT) fonu 121 milyon dolarlık bir giriş sağladı ve onu 91 milyon dolarlık bir giriş sağlayan Fidelity Wise Origin Bitcoin (FBTC) takip etti.

Farside Investors'ın verilerine göre, tüm ETF'lerdeki toplam net girişler 9 Temmuz'da Bitcoin'e 216,4 milyon dolara (3.760 $) ulaştı.

Girişler, 8 Temmuz Pazartesi günü 294,8 milyon dolar ve 5 Temmuz Cuma günü 143,1 milyon dolar olmak üzere son üç işlem gününde toplam 654 milyon dolara ulaştı.

TradingView'e göre Bitcoin 4 Temmuz'dan bu yana 60.000 doların üzerine çıkamadı ve şu anda 59.165 dolardan işlem görüyor. BTC geçen ay neredeyse %15 düştü.

Bazı analistler, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Mart ayına kadarki aylarda olduğu gibi, ETF'lerin fiyatı daha da yükselteceğini umuyor.

21st Capital'in kurucu ortağı ve COO'su Sina G, X ile ilgili bir analiz başlığında “16.000 dolardan 73.000 dolara yükseliş büyük ölçüde ETF'lerden kaynaklandı” dedi.

“Mart ayının ortasına kadar ETF akışları çok güçlüydü ve piyasa yükselişe geçti. ETF'lerdeki yavaşlama, 56.000 $ seviyesinde zayıf bir fiyat hareketi ile sonuçlandı.”

ETF'ler Almanya'nın Satışlarını Dengeliyor mu?

ABD Bitcoin ETF'lerine akış, Alman federal kriminal polisi Bundeskriminalamt (BKA) tarafından, bir film korsanlığı web sitesine yönelik soruşturmanın bir parçası olarak Ocak ayı ortasında yaklaşık 50.000 Bitcoin'e el konulan son Bitcoin satışının üstesinden gelmeye yetmedi.

Arkham Intelligence'a göre, 5 Temmuz'dan bu yana BKA'nın cüzdanı, BTC varlıklarını 850 milyon dolardan fazla azalttı ve yüz milyonlarca Bitcoin, merkezi borsalara ve piyasa yapıcılara ait cüzdanlara gönderildi.

Hükümetin cüzdanında şu anda 1,4 milyar dolar değerinde 23.960 Bitcoin bulunuyor; bu, Ocak ayı ortasında film korsanlığı sitesi Movie2k'den ele geçirilen toplam Bitcoin'lerin yarısından azı.

Kaynak: Rockstar Amca Geliştirici

Arkham Onchain verileri, BKA'nın 19 Haziran'da Bitcoin satmaya başladığını ve Temmuz ayı başlarında çabalarını artırdığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir