Bitcoin fiyatı iki büyük gelişmeyle artabilir

Bitcoin (BTC) iki haftadan fazla bir süredir düşüş eğiliminde ve şu anda 14 Mart'ta ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.835 dolardan %13,8 daha düşük işlem görüyor. Analistler, düşüş trendini sona erdirmek için BTC'nin hashrate'ini yeniden kazanması ve “zayıf ellerden” kurtulması gerektiğini savunuyor.

Kripto analisti Willy Woo, Bitcoin fiyatının ancak “zayıf madenciler pes ettiğinde” ve hashrate düzeldiğinde toparlanacağını söyledi.

Woo, 21 Haziran'da sosyal medya platformu X. Said'de paylaştığı bir gönderide, “Bu, madencilerin yarılanma sonrasında teslim olmasının bu kadar uzun sürmesi nedeniyle rekor kitaplara girecek” diye yazdı.

Madenci kapitülasyonu, Bitcoin'in belirli bir fiyatın altına düşmesi ve madenciliğin kârsız hale gelmesi durumunda madencilerin donanımlarını kapatıp BTC'lerini satacaklarını öne süren bir teoridir.

Bitcoin “zayıf ellere düştüğünde” bu, “eski donanım ve yüksek maliyetler kullanan verimsiz madencilerin iflas etmesi” anlamına gelir. “Diğerleri gelirleri yarı yarıya azaldığı için daha verimli donanıma geçmek zorunda kalıyor” diye açıkladı “Her iki durum da madencileri kayıplarını veya donanım yükseltmelerini karşılamak için BTC'lerini satmaya zorluyor.”

“Bütün bunlar bittiğinde ve satışlar bittiğinde, yalnızca güçlü olanlar kalacak, kimler daha yüksek fiyatlar bekleyecek.”

Woo, muhtemelen artan kârlar nedeniyle mevcut döngüde kapitülasyonun daha uzun sürdüğünü ekledi. “Ordinals'a teşekkürler.”

Hash oranı iyileşmesinin önceki döngülere göre daha uzun sürdüğünü gösteren aşağıdaki grafiği paylaştı.

Bitcoin hashrate kurtarma. Kaynak: Willy Woo

Karşılaştırıldığında, hashrate'in toparlanması 2017 döngüsünde 24 gün sürdü ve 2020'de sadece 8 gün sürdü.

“Ve bugün. Hala madencilerin düzgün bir şekilde ölmesini bekliyoruz. Şu ana kadar 61 gün oldu.”

Bitcoin hash oranı, Bitcoin işlemlerini doğrulayan matematiksel bulmacayı çözmek için saniye başına yapılan girişim sayısını ifade eder.

Bitcoin'in hashrate'i arttığında daha fazla bilgi işlem gücü kullanılır, bu da enerji maliyetlerini artırır, doğrulama ve işlem sürelerini uzatır.

Analist Ali Martinez, 15 Haziran'da X'te yayınlanan bir gönderide, “Bitcoin madenciliğinin ortalama maliyeti şu anda 86.668 dolar” dedi.

“Tarihsel olarak BTC her zaman ortalama madencilik maliyetini aşıyor!”

Ortalama BTC madencilik maliyetleri. Kaynak: Ali Martinez

Bitcoin fiyatının düşüş trendini ne zaman sonlandıracağı konusunda yorum yapan analist Anderson, “fiyat keskin bir şekilde düştüğünde ve daha az kararlı tüccarları satış yapmaya zorladığında” ortaya çıkacak bir “şok” olacağını söyledi.

X, 18 Haziran tarihli bir gönderide “Amaç paniği tetiklemek ve satışları artırmak” dedi.

“Zayıf tüccarlar çıktıktan sonra fiyat genellikle dengelenir veya toparlanır, güçlü tüccarlar ise daha düşük fiyatlardan alım yapar.”

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir