Bitcoin madenciliği ne kadar sürer?

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği, ağın işlemleri doğrulama yöntemidir. Bu süreç aynı zamanda mevcut arza yeni Bitcoinlerin eklenmesine de olanak tanır.


Şu anda dolaşımda yaklaşık 19,5 milyon Bitcoin var ve kripto para biriminin toplam arzının 21 milyon olması planlanıyor. Geriye kalan 1,5 milyon kadarı ise kilit altında tutuluyor ve güçlü bilgisayarlara sahip kullanıcıların Bitcoin madenciliği yoluyla bunları serbest bırakmasını bekliyor.
Bitcoin madenciliği dijital bir hazine avına benzer. Güçlü bilgi işlem donanımıyla donatılmış madenciler, bir işlem bloğunu doğrulayan 64 basamaklı onaltılık kodu arar. Bu kod (karma olarak da adlandırılır), karma adı verilen bir işlem aracılığıyla bulunur.

Hashing, bir bloğun (hedef hash olarak da bilinir) zorluğuna uygun olanı bulmak için bilgisayar donanımının trilyonlarca hash'i elemesini gerektirir. Madenciler bir bloğun hedef karmasını bulduktan sonra işlemlerinin gerçek olduğunu doğrulayabilir ve bir blok onayı yayınlayabilirler. Ağ daha sonra daha fazla Bitcoin (BTC) yayınlar.
Madencilerin hedef hash'i bulmaları uzun zaman alabilir. Süre, Bitcoin ağının mevcut madencilik zorluğu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Zorluk ayarlamaları her 2.016 blokta bir yapılır ve katkıda bulunan madenci sayısına göre artırılır veya azaltılır. Daha fazla madenci daha fazla zorluk anlamına gelirken, daha az madenci daha az zorluk anlamına gelir.


Madencilik platformları SHA-256 Bitcoin madencilik algoritmasını takip ediyor. SHA-256, diğer uygulamaların yanı sıra şifre karma ve dijital imza doğrulamada kullanılan bir şifreleme karma işlevidir. Bitcoin durumunda karma için kullanılır.


Her 10 dakikada bir yeni bir blok çıkarılır ve ağ, madencilere sabit miktarda Bitcoin yayınlayıp dağıtır. Bitcoin'in bu versiyonuna blok ödülü denir. Bitcoin'in Nisan 2024'teki halvinginden önce blok ödülü blok başına 6,25'ti. Bitcoin yarılanması olayı bu ödülü 3.125 Bitcoin'e düşürdü ve yarılanmalar yaklaşık dört yılda bir gerçekleşiyor. Bu yarılanma süreci, Bitcoin'in yaratıcısı tarafından programlandı ve dijital kıtlık yaratmak ve Bitcoin'in değerini korumak için tasarlandı; Bu aynı zamanda madenciliğin karlılığını da önemli ölçüde etkiler.
Bitcoin'in yaratıcısı, dijital kıtlık yaratmak için ağı her 210.000 bloğu (yaklaşık dört yılda bir) yarıya indirecek şekilde programladı. Bu hızla Bitcoin 2140 yılına kadar 21 milyon seviyesine ulaşamayacak.
Bu noktada madenciler işlem ücretlerinden ödül kazanmaya devam edecek ancak artık ağa yeni Bitcoin salmayacaklar.

Tek bir Bitcoin madenciliği ortalama ne kadar sürer?

1 Bitcoin madenciliği için gereken süre değişebilir.

Taahhüt edilen her Bitcoin bloğu 3.125 Bitcoin serbest bırakır. Asıl soruyu cevaplamak gerekirse, sadece 1 Bitcoin değil 3 Bitcoin madenciliği ortalama 10 dakika sürüyor ve bu hız zamanla dalgalanacak. Bununla birlikte, tek bir bloğu kazmak için gereken muazzam miktarda bilgi işlem gücü nedeniyle (blok süresi olarak da bilinir), bir madencinin 3.125 ödülün tamamını elde etmesi neredeyse imkansızdır.

Bir kişinin 1 Bitcoin madenciliği yapması ne kadar sürer? Bu sayı madencinin donanımına bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir. Örneğin, bazı madenciler hash oranlarını artırmak amacıyla yüzlerce olmasa da düzinelerce madencilik teçhizatına sahip. Bu durumda muhtemelen blok başına daha düşük hash oranına sahip diğer madencilerden daha fazla Bitcoin kazanacaklar. Birçok madenci, Bitcoin madenciliğine önemli ölçüde katkıda bulunmak için bir madencilik havuzuna katılıyor.

Bir madencilik havuzu, hedef hash'i bulma umuduyla hash oranlarına tek bir varlık olarak katkıda bulunan bir grup madenciden oluşur. Bunu yaparak madenciler hash oranına yaptıkları katkıya göre ödüller kazanırlar.

Ödüller, genellikle madencilik havuzu ücreti talep eden bir madencilik havuzu operatörü tarafından dağıtılır. Ancak madenciler farklı türdeki madencilik havuzlarına katkıda bulunabilirler.

Orantılı


Orantılı bir madencilik havuzu, ödülleri madencinin hash oranı katkısına göre dağıtır. Ayrıca işlem ücretleri aracılığıyla ek ödüller de kazanabilirler.

Son N grup için ödeme


En yeni N toplu iş başına ödeme madencilik havuzları, madencileri vardiyalara dağıtır ve onlara “vardiyada” harcanan süreye göre ödeme yapar. Sıra, bir madencinin madencilik havuzuna katkıda bulunduğu belirli bir dönemdir.

hisse başına ödeme


Hisse başına ödeme havuzları madencilere sabit bir gelir sağlar ve onlardan günlük hash oranlarının belirli bir kısmına katkıda bulunmalarını bekler. Bu, Bitcoin madenciliği yapmanın istikrarlı bir yolu olsa da madencinin işlem ücreti kazanma yeteneğini ortadan kaldırır.

Kendi başınıza Bitcoin madenciliği yapmak ne kadar zor?

Solo Bitcoin madenciliği, bir madencinin küresel olarak diğer tüm madencilerle rekabet etmesini içerir.


Bitcoin'in iş kanıtı (PoW) fikir birliği protokolü, madenciliği doğal bir rekabet haline getiriyor. Tek bir madencinin, dünyanın geri kalanını yenerek bir bloğun hedef hash değerine ulaşma şansı, madencilik donanımının gücü ne olursa olsun neredeyse sıfırdır.


Bitcoin'in ilk günlerinde madenci eksikliği nedeniyle madencilik zorluğu nispeten düşüktü. Madencilerin blok başına düzinelerce Bitcoin kazanmasıyla blok ödülleri de çok daha yüksekti. Ancak o zamanlar Bitcoin'in değeri 1 dolardan azdı, dolayısıyla ödül biraz daha uygundu.


Şu anda yalnız madenciler, Bitcoin madenciliğinden ödül kazanma şansı için kripto para madenciliği havuzlarına katılıyor. Güçlü madencilik donanımına sahip olmayan potansiyel madenciler de ilk yatırım maliyetinden tasarruf etmek için bir bulut madenciliği hizmetine katılabilir.


Bulut madenciliği hizmetleri, hash gücünü bulut üzerinden kiralayan ve kullanıcılardan bunun bir kısmını ödemesini isteyen madencilerden oluşur. Sonuç olarak madenciler enerji tüketimi maliyetlerinin bir kısmını ödeme yapan kullanıcılara aktarıyor. Bunun karşılığında, ödeme yapan kullanıcılar hash gücündeki paylarına göre blok ödülleri kazanıyor.

Yatırım yapmadan günde 1 Bitcoin nasıl kazanılır?

Para kazanmak para harcamayı gerektirir. Yatırım yapmadan Bitcoin kazanmak neredeyse imkansızdır ancak katılmanın ucuz yolları vardır.


Yatırım yapmadan günde 1 Bitcoin kazanmak neredeyse imkansızdır. Bitcoin madenciliği, madencilerin elektrik faturalarıyla ödediği enerji tüketimini gerektirir. Ayrıca Bitcoin madenciliğinin zamanla giderek zorlaşması bekleniyor. Çok fazla elektrik ve özel, pahalı ekipman gerektirir.


Bir kişinin günde 1 Bitcoin çıkarması, büyük masraflar olsa bile neredeyse zordur. Bitcoin madenciliği yapmak isteyen herkes, bireysel madencilere göre önemli bir rekabet avantajı sağlayan ölçek ekonomilerine sahip güçlü madencilik operasyonlarıyla rekabet etmek zorunda kalacak.


6 Mayıs 2024 itibarıyla 1 Bitcoin'in değeri 64.116 dolardır. Yatırım yapmadan bu kadar çok günlük kar elde etmek, kripto para piyasasını büyük ölçüde istikrarsızlaştıracaktır. Bu nedenle günde 1 Bitcoin kazanmanıza yardımcı olduğunu iddia eden web sitelerine veya programlara karşı dikkatli olun. Bunlar genellikle hızlı bir geri dönüş arayan insanları istismar etmek için tasarlanmış dolandırıcılıklardır.


Kripto para madenciliğine yatırım yapmak isteyenler öncelikle kripto para ticareti, blockchain teknolojisi ve kripto para piyasaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Zamanla doğru bilgi ve yaklaşımla küçük yatırımları daha büyük paralara dönüştürebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir