Bitcoin neden 72.000 dolar seviyesinin üzerine çıkamıyor?

Bitcoin (BTC) 2 Haziran ile 5 Haziran arasında %5,9 arttı ancak yükseliş 71.746 dolarda kaldı. Hareket, ABD'de listelenen Bitcoin borsa yatırım fonlarına yaklaşık 1 milyar dolarlık girişle desteklendi ve bu da kurumsal yatırımcılardan gelen güçlü talebi gösteriyor.

Bitcoin'in yükseliş momentumu, ABD bankacılık sektöründeki gerçekleşmemiş zararlardaki önemli artışla da desteklendi. Ancak ABD yasa yapıcılarının daha kripto yanlısı bir duruş sergilemesi de dahil olmak üzere olumlu koşullara rağmen Bitcoin 72.000 doların üzerine çıkamadı.

Olumlu gelişmelere rağmen mevzuat belirsizliği sürüyor

Bitwise yatırım sorumlusu Matt Hougan'a göre yasadaki belirsizlik, mali danışmanların kripto para birimlerine yatırım yapmasını engelledi. Ancak Hougan, Demokratların ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Personel Muhasebesi Bülteni 121'in yürürlükten kaldırılması yönünde oy kullanmasıyla ABD'nin bu faktörü ortadan kaldırmaya doğru ilerlediğini öngörüyor.

SEC'in Ethereum spot ETF'lerini onaylaması, Grayscale'in GBTC Trust'ının normal bir ETF'ye dönüştürülmesi de dahil olmak üzere, ABD kurumlarının birden fazla mahkeme kaybından sonra kripto karşıtı davaları düşüşe geçirme ihtimalinin daha düşük olduğunun bir başka işareti. Ancak Hougan, ABD Başkanı Joe Biden'ın SAB 121'i yürürlükten kaldırma yönündeki vetosunun “kripto para birimlerinin hala gidecek uzun bir yolu olduğunu” gösterdiğini belirtti.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC) bir raporuna göre, ABD finans kurumları şu anda ipoteğe dayalı menkul kıymetler üzerindeki yüksek oranların etkisi nedeniyle 517 milyar dolarlık muhasebe zararı yaşıyor. FDIC'nin 29 Mayıs'ta yayınladığı rapora göre 2024 yılının ilk çeyreğinde 64 banka iflasın eşiğinde.

Bitcoin fiyatı makroekonomik verileri gözlemliyor

BitMEX kurucu ortağı Arthur Hayes, en olası çözümün “daha fazla para basmak” olduğunu ve bunun Bitcoin gibi kıt varlıklar için son derece avantajlı olduğunu savundu. Hayes'e göre Bitcoin'in Mart 2023'te başlayan %43'lük 30 günlük boğa koşusu, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank'ın çöküşleriyle tetiklendi. 2024'te de benzer bir tablo ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, bu teori doğru olsa bile (yani Fed, banka başarısızlıklarını önlemek veya geri satın alma anlaşmaları ve özel kredi limitleri yoluyla bankacılık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmek için sisteme likidite enjekte edecek olsaydı), hisse senetlerinin eşitlenmesi durumunda Bitcoin'in fiyatı daha erken düşebilir. Piyasalar ve tahviller zarar görüyor.

Mart 2023'teki ralli başlamadan önce Bitcoin'in fiyatı neredeyse iki ayın en düşük seviyesi olan 19.559 dolara düşmüştü. O dönemde bu hareket, ABD 2 yıllık Hazine tahvil getirisinin %5,07'den %3,98'e düşmesine paralel olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak yatırımcılar Bitcoin rallisinden önce fiyat düzeltmesi beklese de trendin 2023'te tekrarlanacağının garantisi yok.

İle ilgili: Bitcoin yarılanması Riot Platforms'un gelirine zarar verdi

Hisse senetlerinin BTC üzerinde her zaman olumlu bir etkisi olmuyor

Ayrıca, S&P 500 Endeksi'nin 5 Haziran'da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 5.342'ye yükselmesine neden olan Nvidia (NVDA) dahil olmak üzere ABD'de listelenen teknoloji hisselerinin üstün performansı da dikkate değer. CNBC'ye göre UBS analistleri Fed'in bu yıl iki kez faiz indirimi yapmasını bekliyor, bu da “hisse senetleri için sağlıklı bir temel” oluşturacak.

Güçlü borsa performansı, kripto para birimleri gibi alternatif varlıklara yönelik teşvikleri azaltabilir. GameStop'un (GME) fenomenler ve sosyal medya paylaşımlarıyla tetiklenen ve 85 milyon doların üzerindeki “Roaring Kitty” yükselişi de yatırımcıların kripto paralara olan ilgisini kısa süreliğine azaltabilir.

Kısacası Bitcoin'in 2024'te tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını engelleyen hiçbir şey yok. Ancak yatırımcılar hisse senedi ve tahvil tüccarlarından memnun kaldıkları sürece kısa vadede 71.000 doların üzerine çıkacağına dair güçlü bir beklenti yok.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Burada ifade edilen görüşler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph'ın görüş ve düşüncelerini yansıtmayabilir veya temsil etmeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir