Çinli otomotiv devi Chery'den fabrika mesajı: Türkiye'ye yatırımdan vazgeçmedik

Avrupa'daki ilk fabrikası için İspanya'yı seçen Çinli otomotiv devi Chery'nin bu adımı, “Türkiye yatırımı kaçırmış” olarak yorumlandı. Chery'nin Wuhu'daki genel merkezinde sorularımızı yanıtlayan Chery Uluslararası Başkanı Zhang Guibing, yatırımdan vazgeçmediklerini vurguladı ve şöyle konuştu: “İspanya'da olması Türkiye'de olmayacağı anlamına gelmiyor. Bakanlıklarla görüşmelerimiz devam ediyor. İspanya Avrupa'yı beslerken, Türkiye'deki olası bir fabrika da hem Avrupa'yı hem de Orta Doğu'yu besleyecek bir merkez olabilir.”

Taylan Özgür Dil / Hürriyet

ÇİNCE Geçtiğimiz yıl Türkiye'de elde edilen yüksek satış rakamlarına ve verilen güçlü yatırım mesajlarına rağmen otomotiv devi Chery'nin Avrupa'daki ilk fabrikası için İspanya'yı tercih etmesi hem tepkilere hem de “Türkiye yatırımı kaçırdı” yorumlarına neden oldu. İspanya'daki yatırımın detaylarının açıklanmasının ardından Chery International Başkanı Zhang Guibing, Türkiye ile ilgili olağanüstü bir açıklama yaptı. “İspanya'da olması Türkiye'de olmayacağı anlamına gelmiyor” diyen Guibing, şunları ekledi: “İspanya Avrupa'yı beslerken, Türkiye'deki olası bir fabrika da hem Avrupa'yı hem de Orta Doğu'yu besleyecek bir merkez olabilir.” .

Zhang Guibing, bu mesajı geçtiğimiz hafta Chery'nin üst düzey yönetimiyle, biz Türk gazetecilerin bir araya geldiği, şirketin genel merkezinin bulunduğu Çin'in Wuhu kentinde düzenlenen toplantıda vermişti. Toplantıya şirketin üst yöneticisi Chery Grup Başkanı Yin Tongyue, Chery Türkiye Başkanı Fenghuo Si ve Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan da katıldı. Chery International Başkanı Zhang Guibing, “Türkiye'de yüksek satış hacimlerine ulaşmanıza rağmen yatırım için neden İspanya'yı seçtiniz?” dedi. Sorumuza şöyle cevap verdi:

'TÜRKİYE'DE OLASI FABRİKA' ORTADOĞU'YU DA BESLİYOR

“Yatırımların İspanya'da olması Türkiye'de olmayacağı anlamına gelmiyor. Yakın zamanda Türkiye'nin ilgili bakanlıklarıyla görüştük, hatta Sayın Si bile daha iki gün önce (26 Nisan) Türkiye'de bazı toplantılar gerçekleştirdi. Yatırım projesi çok büyük ve uzun vadeli bir projedir, derinlemesine araştırma gerektirir. Her iki tarafı da mutlu edecek bir anlaşma istiyoruz. Bu nedenle görüşmelerimize devam ediyoruz. Coğrafi olarak İspanya aslında Avrupa'nın daha büyük bir kısmına güç sağlıyor, Türkiye'deki olası bir fabrika ise hem Avrupa'ya hem de Orta Doğu'ya güç veren bir merkez olabilir.”

'AR-GE MERKEZİ İÇİN BİR YER ARIYORUZ

Yatırımı ilk olarak Türkiye'de araştırma geliştirme merkezi yapacaklarını belirten Guibing, şöyle konuştu: “Bunun için de bazı işe alımlar yaptık. Türkiye çok önemli ve büyük pazarlarımızdan biri. Burada müşterilerimizi doğru anlamamız gerekiyor. Kapsamlı araştırmalar yapıyoruz, bu nedenle burada Ar-Ge merkezi çok önemli. Hala yer arıyoruz ve hatta doğru yeri seçmek için test araçları bile gönderdik. “Çok yakında bununla ilgili haber alacaksınız” dedi. Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan şunları söyledi: “Türkiye'de 50'den fazla çalışanımız var. Ar-Ge merkezi daha teknik bir konu, global anlamda işe alımlara başladık. Ticaret ve sanayi bakanlıklarıyla yakın temas halindeyiz” dedi.

Chery markası, Türkiye pazarına girişinden itibaren bir buçuk yıl içerisinde üç SUV modeliyle 60 binin üzerinde satış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta şirket, Avrupa'daki ilk yatırımını resmi olarak duyurarak, Nissan'ın 2021 yılında boşalttığı İspanya'daki fabrikasında “Omoda” markalı otomobiller üreteceğini açıklamıştı.

YUKARIDAN MESAJ: BURADA YAPILACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

CHERY Grup Başkanı Yin Tongyue, Türkiye'deki olası fabrika yatırımları ve araştırma-geliştirme merkezlerinin hazırlanmasına ilişkin müzakerelere şu sözlerle destek verdi: “Türkiye'de yapacak çok işimiz var.” Geçen yıl 1,9 milyon adetlik satışla Çin'in ikinci markası olduğuna dikkat çeken Tongyue, şunları söyledi: “Çin'de en hızlı büyüyen markayız. Belki dünyanın en hızlı büyüyen markası olabiliriz. Satışlarımızın %50'si ihracattan geliyor ve Çin'in en büyük SUV üreticisiyiz. Bir pazarlama stratejimiz var. Bu nedenle Omoda, Jaecoo gibi markalarımız ayrı markalar olarak konumlanıyor. Bu planlarda Türkiye de önemli bir yer tutuyor. Türkiye jeopolitik açıdan çok önemli bir dönemde, biz burada çok dikkatli davranıyoruz ve yatırımlarımızı buna göre seçiyoruz” dedi.

'YENİ İLETİŞİM UZUN VADELİ PLANLARIMIZI ETKİLEMEDİ'

TİCARET Bakanlığı'nın ağırlıklı olarak Çin'den ithal edilen elektrikli araçlarla ilgili yeni açıklamasına ilişkin soruları yanıtlayan Chery International Başkanı Zhang Guibing, şunları söyledi: “Biz küresel çapta faaliyet gösteren bir markayız ve bu ülkelerin kurallarına saygı duyuyor ve uyuyoruz. Kısa sürede planlarımızı buna göre yapıyoruz. Ancak Türkiye'de kısa vadeli bir plan yapmadık, çok uzun vadeli bir plan yaptık. Kısa vadeli planlarımızdan bazılarını etkilese de uzun vadeli planlarımızı etkilemedi. Bu konuyu ilgili tüm bakanlıklarla görüşüyoruz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir