Donald Trump'ın kripto para bağış hareketi

Şu anda ülke genelinde dört yargı bölgesinde cezai suçlamalarla karşı karşıya olan eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık kampanyasında kripto para bağışlarını kabul edeceğini duyurdu.

Trump 2024 kampanyası, 21 Mayıs'ta yayınlanan bir bildiriyle, uygun kişilerin Coinbase Commerce ürününü kullanarak kripto para biriminde bağış yapmalarına olanak tanıyan bir bağış toplama sayfası açtığını duyurdu. Web sitesinde Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), XRP, USD Coin (USDC), Solana (SOL) ve 0x (ZRX) logoları yer alıyordu. Duyuruda Senatör Elizabeth Warren'ın kripto para birimlerine yönelik olumsuz tutumuna atıfta bulunuldu. Söz konusu ismin mevcut Başkan Biden'ın yardımcısına ait olduğu açıklandı.

8 Mayıs'ta Gürcistan'da NFT destekçileri için düzenlenen bir akşam yemeğinde Trump, katılımcıların kampanyasına kripto para birimleriyle bağış yapmasına izin vereceğini söyledi. Seçim Gününe altı aydan az bir süre kala Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin 2024 ABD başkanlığı adayının favorisi. Trump muhtemelen Demokrat Parti'nin önde gelen adayı Başkan Biden ile karşı karşıya gelecek.

15 Mayıs'ta Trump, Başkan Biden'ın meydan okumasına, 27 Haziran ve 10 Eylül'de CNN ve ABC'de televizyona çıkmayı kabul ederek yanıt verdi. Şartlar henüz kesinleşmemiş olsa da tartışmalar, Trump'ın seçimi Biden'a kaybettiği 2020'den bu yana iki adayın ilk kez karşı karşıya gelmesine işaret ediyor.

Kaynak: Joe Biden

Kripto para birimi bağışlarını kabul etmesine rağmen, Trump'ın kampanya web sitesindeki “sorunlar” sayfasında dijital varlıklardan veya blockchain ağlarından ayrı bir şekilde bahsedilmiyor. Başkan Biden, kripto para birimleri hakkında nadiren kamuoyuna açıklamalarda bulunsa da, 2022 yılında dijital varlıkların düzenlenmesine yönelik bir başkanlık emri imzaladı.

Trump'ın kripto para bağışı duyurusu, New York ceza davası jürisinin gelecek hafta yapılması planlanan müzakerelere hazırlanırken geldi. Eski başkanın, yetişkin film yıldızı Stormy Daniels'a yapılan 130.000 dolarlık ödemenin üzerinde ticari kayıtlarda tahrifat suçlamasıyla Manhattan mahkemesinde görünmesi planlanıyor. Trump ayrıca Georgia ve Columbia Bölgesi'nde 2020 seçimlerinin sonuçlarını manipüle etmeye çalıştığı iddiasıyla, Florida'da ise gizli belgeleri yanlış kullandığı iddiasıyla suçlanıyor.

Trump, 2021'de görevden ayrıldıktan sonra Bitcoin'in “dolandırıcılık gibi göründüğünü” ve ABD dolarının “rezerv para birimi” olmasını tercih ettiğini söyledi. Trump'ın kripto para birimlerine karşı soğukkanlı tutumu zamanla değişti. Eski başkan, Ocak 2024'teki bir kampanya etkinliğinde ABD'de bir CBDC'nin oluşturulmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Kripto para bağışı haberi, Trump'ı destekleyen siyasi çevrelerin bazı ceza ve hukuk davalarında para cezası ödediği bir dönemde geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir