ETF'lere ilgi artarken Bitcoin neden durgunlaşıyor?

ABD merkezli Bitcoin spot borsa yatırım fonlarına (ETF) 19 günlük rekor girişe rağmen, birçok kişi Bitcoin fiyatının neden Mart ayında belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.679 doları geçemediğini merak ediyor. Analistler bu sorunun cevabını arıyor.

HODL15Capital'e göre, spot Bitcoin (BTC) ETF'leri 6 Haziran itibarıyla yaklaşık 1,3 milyon Bitcoin (BTC dolaşımdaki arzın %5,2'si) tutarken, bunların çoğunluğu ABD'de listelenen ETF'lerin elinde bulunuyor.

Ancak analistler, fiyatı etkileyen birçok başka faktörün olduğunu ve ETF'lerin yeterli penetrasyona sahip olmadığını düşünüyor.

Capriole Investments'ın kurucusu Charles Edwards, Cointelegraph'a “ETF akışları dikkate değer, ancak (henüz) tüm ekosistem satışlarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü değiller” dedi.

Kripto para tüccarı Christopher Inks Haziran ayındaki bir gönderisinde, “Piyasanın spotlardan, vadeli işlemlerden, ETF'lerden ve opsiyonlardan oluştuğunun farkındasınız değil mi? Herhangi bir zamanda fiyat, bu unsurların hepsinin bir ürünüdür, sadece birinin değil.” dedi. 7. mi? .

Kripto para borsası Radar Bear'ın kurucu ortağı Cointelegraph'a şöyle konuştu: “ETF'ler önemli ancak BTC'nin fiyatı makroekonomik faktörlerden ve jeopolitik olaylardan daha fazla etkileniyor.”

Bitcoin ETF'lerinin dünya çapında yayılması gerekiyor

Farside'ın verilerine göre 6 Haziran'da Bitcoin ETF'lerine toplam 217,7 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti.

Lansmanlarından bu yana, spot Bitcoin ETF'leri 15,5 milyar doların üzerinde giriş gördü. Ancak bazı yatırımcılar bu miktarın diğer piyasalar açılıncaya kadar fiyatları önemli ölçüde etkilemek için hala çok küçük olduğuna inanıyor.

Cane Island Alternative Advisors'ın kurucusu Timothy Peterson, Cointelegraph'a şunları söyledi: “İki büyük pazar olan İngiltere ve Japonya'da henüz spot Bitcoin ETF'leri yok.” “Büyümek için çok fazla alan var.”

Bitcoin fiyatı son 30 günde %12,57 arttı. Kaynak CoinMarketCap

Bitcoin spot ETF'lerinin 10 Ocak'ta onaylanmasının ardından Bitcoin, 13 Mart itibarıyla neredeyse %53 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.679 dolara ulaştı.

Ancak önümüzdeki üç ay boyunca daha fazla ilerleyemedi ve çoğunlukla zirve ile 60.000 dolar destek seviyesi arasında işlem gördü.

Uzun vadeli yatırımcılar için değişim önemli bir faktördür

Edwards, başka bir önemli fiyat artışının gerçekleşmesi için üç ana faktörden birinin doğrulanması gerektiğini kaydetti:

“Daha yüksek ortalama ETF alımı, uzun vadeli hissedarların satışlarının azalması, ABD'de veya küresel likiditede büyüme.”

Edwards, Bitcoin'i iki yıldan fazla tutanların 2024'te daha sık satış yapacağını söyleyerek, uzun vadeli sahiplerin yaptığı satışların önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Edwards'a göre bu grubun Bitcoin'in toplam arzındaki payı son altı ayda hafif bir düşüş göstererek %54'e geriledi ve bu durumun Bitcoin üzerinde göründüğünden çok daha büyük bir etkisi var.

Edwards, “%3 çok fazla görünmese de bu yaklaşık 630.000 Bitcoin'e veya ABD'deki tüm Bitcoin ETF'leri tarafından satın alınan toplam miktarın yaklaşık 3 katına denk geliyor” dedi.

Hodler'in büyüme oranı Aralık 2023'ten bu yana %3 azaldı. resim telif hakkıCharles Edwards

Ayrıca Bitcoin yarılanmasının etkilerinin henüz başlamadığını belirtti:

“Mart ayında günlük Bitcoin ihracının %50 azalmasıyla, muhtemelen yarılanmanın etkilerini henüz görmedik. ETF tüketimi ile Bitcoin ihracının arasındaki farkın önümüzdeki 12 ay içinde önemli ölçüde genişlediğini göreceğiz.”

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir