Ethereum ETF İhraççıları Yeni SEC Başvurularında Bulundu

Borsada işlem gören fonların (ETF'ler) beş potansiyel Ether (ETH) spot ihraççısı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun talebi üzerine dosyalarını güncelledi.

Değişiklikler varlık yöneticileri Fidelity, VanEck ve Franklin Templeton'un yanı sıra Galaxy ve Invesco'nun yanı sıra ARK Invest ve 21Shares'in ortak başvurularında da dikkat çekiyor.

Değişikliklere göre Fidelity, Franklin Templeton ve ARK 21Shares, ETH stake etme hükümlerini kaldırdı.

Fidelity'nin değiştirilmiş 19b-4 dosyasında “ETF'nin yönetiminde yer alan hiçbir lisanslı kuruluşun varlıklardan pasif ETH geliri elde etmeyeceği” belirtiliyor. Açıklamaya yer verildi.

Chicago Board Options Exchange (CBOE) liderliğindeki diğer adaylar da benzer bir dil kullandı.

Proxy'den yapılan açıklamaya göre Grayscale staking'i de kaldırdı.

Ancak risk sermayedarı Cinneamhain Ventures'ın ortağı Adam Cochran, stake etme unsuru olmadan çalışan spot Ether ETF'lerinin aslında stake getirilerini artıracağını söyledi.

Ethereum topluluğu üyesi ve yatırımcı Ryan Berckmans, “stakingsiz ETF'lerin Ethereum'un meşruluğu için benzer destek sağladığını” söyledi.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart'a göre beş değişikliğin tümü 21 Mayıs'ta 12.35 ile 15.00 arasında 25 dakika içinde gerçekleşti.

Seyffart, ETF'lerin piyasaya sürülmesinden önce onaylanmış 19b-4 başvurularına imzalı S-1 başvurularının da eklenmesi gerektiğini yineledi.

“Lansmandan önce hala kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Ancak bu uygulamalar tüm söylentilerin doğru olduğunu kanıtlıyor.”

Kaynak: James Seyffart

SEC'in VanEck'in talebi üzerine 23 Mayıs'a kadar karar vermesi bekleniyor. Ancak sektör uzmanları, ajansın Ocak ayında Bitcoin (BTC) spot ETF'lerine başvuran herkese evet veya hayır yanıtı almasını bekliyor.

Fox Business muhabiri Eleanor Terrett, VanEck'in Ether ETF'sinin Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) web sitesine eklendiğini fark etti.

VanEck Spot Ether ETF'nin DTCC web sitesinde listelenmesi. Kaynak DTCC

DTCC web sitesi, belirli kayıt veya uyumluluk süreçlerini tamamlayan ETF'ler de dahil olmak üzere, genellikle kendi sistemlerinde alım satım ve takas için mevcut menkul kıymetleri listeler. Ancak bu SEC tarafından onaylanacağı anlamına gelmiyor.

BlackRock ve Hashdex, SEC onayı için yarışan diğer iki spot Ether ETF şirketi olarak öne çıkıyor.

SEC'in, başvuru sahiplerinden 20 Mayıs'ta 19b-4 başvurularını hızlandırmalarını istemeye başladığı belirtildi.

Bu ani değişiklik, Seyffart ve Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas'ın spot Ether ETF'nin onay notunu %25'ten %75'e yükseltmesine yol açtı.

CoinGecko'ya göre ETH, SEC'in 3.800 dolara taşınmasından bu yana %20,6 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir