Ethereum ETF onaylandı mı? VanEck'in detayları dikkat çekti

23 Mayıs'ta ABD'de spot Ether'in olası onayına ilişkin söylentiler dolaşırken, yatırım yöneticisi VanEck'in ETF'si, Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) tarafından “ETHV” sembolü altında listelendi.

DTCC, finansal piyasa katılımcılarına işlem takası, ödeme ve raporlama hizmetleri sağlayan bir Amerikan finansal piyasa altyapı sağlayıcısıdır. DTCC'de listelenmek, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından nihai onay öncesinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

VanEck ETF'nin şu anda DTCC web sitesinde etkin olmadığı belirtiliyor. Bir anlamda Ethereum ETF'nin gerekli kurumsal onayları alana kadar ticareti yapılamaz.

VanEck, DTCC tarafından listelenen ilk Ether (ETH) ETF değil. Franklin Templeton'ın ETH spot ETF'si bir ay önce platformda listelendi.

Kaynak: DTCC

DTCC, ETF listesinin hem kendileri tarafından işlenebilecek aktif ETF'leri hem de henüz aktif olmayan ve bu nedenle işlenemeyen ETF'leri içerdiğini söyledi.

Başka bir raporda SEC yetkililerinin mevcut spot Ether ETF başvurularını güncellemek ve değiştirmek için Nasdaq, Chicago Board Options Exchange ve New York Menkul Kıymetler Borsası ile iletişime geçtiği belirtiliyor.

SEC'in geçen haftaki pozisyonundaki önemli değişikliğin Beyaz Saray'la ilgili olduğu yönünde spekülasyonlar var.

Kripto para avukatı Jake Chervinsky, X'te yaptığı bir paylaşımda siyasetin siyaset tarafından yönlendirildiğini ve siyasi savaşı kripto para birimlerinin kazandığını söyledi. Chervinsky, eski Başkan Donald Trump'ın kripto para birimlerine verdiği desteğin, Başkan Joe Biden yönetimini politikasını değiştirmeye zorladığını söyledi.

Kaynak: Jake Chervinsky

23 Mayıs, SEC'in VanEck'in Ether spot ETF başvurusuna ilişkin kararı için son tarih. Spot ETH ETF'lerinin reddedilme ihtimaline dair aylarca süren spekülasyonların ardından SEC, bu hafta başında harekete geçti.

Kaynak: Bloomberg

SEC ilk olarak para yöneticilerinden önerilen Ether spot ETF'leri için 19b-4 başvurularını değiştirmelerini ve yeniden hazırlamalarını istedi. Bazı analistler bu hamleyi olumlu bir işaret olarak gördü ve potansiyel onay şansını %25'ten %75'e çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir