Ethereum ETF'lerin geçmişi ihraççılara bağlıdır

Gary Gensler, ABD Ether (ETH) spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) onaylanmasının, ihraççıların Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan gelen yorumlara ne kadar hızlı yanıt vereceğine bağlı olacağını söyledi.

Gensler'in yorumları, onay sorumluluğunu ihraççılara yüklüyor gibi görünüyor ve SEC'in bazılarının korktuğu gibi süreci uzatmayacağını öne sürüyor.

23 Mayıs'ta SEC, Ether spot ETF'lerinin çeşitli ABD borsalarında listelenmesi için sekiz adet 19b-4 başvurusunu onayladı ancak S-1 kayıt beyanlarının da onaylanması gerekiyor

Gensler, 6 Haziran tarihli bir Reuters raporunda, “Bu şirketler taleplerimize yanıt verme konusunda kendi kendilerini motive ediyor, ancak ne kadar yanıt verecekleri onlara bağlı” dedi.

Bu yorumlar, Gensler'in önceki gün CNBC'ye yaptığı ve sonraki adımların “biraz zaman alacağını” söylediği yorumlara yeni bir ışık tuttu. Bazıları bunun, komisyonun S-1 belgelerini onaylamasının biraz zaman alacağı anlamına geldiğine inanıyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas daha önce sürecin haftalar veya aylar sürebileceğini söylemişti ancak temel senaryo olarak Temmuz ayının ilk haftasını göstermişti.

Grayscale'in Bitcoin ETF savaşı kararı etkileyecek mi?

SEC, ilk karar tarihinden sadece birkaç gün önce Ether spot ETF'lerine ilişkin tutumunu neden değiştirdiğini henüz açıklamadı.

Ancak Gensler, Reuters'e yaptığı açıklamada bu hamlenin Grayscale'in geçen yıl Bitcoin ETF hukuk mücadelesinden etkilendiğini ima etti.

Grayscale mahkemede, SEC'in Bitcoin (BTC) vadeli işlem ETF'lerini onaylamasından bu yana, bunların onaylanmasına katkıda bulunan Bitcoin spot ETF'lerini reddetmek için hiçbir neden olmaması gerektiğini savundu.

Reuters'e konuşan Gensler, Ethereum durumunun benzer olduğunu ve SEC personelinin ” [Ether] Dosyalarına baktığını, çeşitli korelasyonlar gözlemlediğini söyledi… korelasyonlar Bitcoin alanındaki korelasyonlara nispeten benzer.”

Alternatif teori: SEC komiseri Nancy Pelosi ile bağlantılı

Aylardır onay şansını düşük gören ancak aniden fikrini değiştiren Bloomberg ETF analisti James Seyffart, X hakkında alternatif bir teori paylaştı. Ether ETF'lerindeki geri dönüşün, daha önce kendisiyle bağlantıları olan SEC yöneticisi Jamie Lizárraga'dan kaynaklandığını ileri sürdü. Demokrat Parti'nin etkili bir üyesi olan Nancy Pelosi'ye.

Kaynak: James Seyffart

Seyffart, Bits+Bips with Unchained podcast'inde “Diğer insanlardan duyduğuma göre bu, uzun süre çalışan Lizarraga'dan gelmiş olabilir. O, Nancy Pelosi'nin sağ koluydu.” dedi.

“ETH olayından önce duyduğum şeylerin çoğu, Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratların, kripto para birimi araştırmalarının neye benzediği ve kaç kişinin dijital varlıklara sahip olduğu konusunda gerçekten endişelendiğiydi.”

Pelosi, 22 Mayıs'ta ABD Temsilciler Meclisi tarafından kripto para birimleri için bir “dönüm noktası” olarak kabul edilen 21. Yüzyıl Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası'nı (FIT21) destekleyen birçok Temsilciler Meclisi Demokratından biriydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir