Fed'e önemli faiz tavsiyesi | İlgi haberleri

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını en azından 2024 sonuna kadar mevcut seviyesinde tutması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD ekonomisine ilişkin 4. madde kapsamında istişare çerçevesinde denetimin ana sonuçlarının paylaşıldığı basın toplantısında ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

ABD ekonomisinin olağanüstü güçlü olduğunu vurgulayan Georgieva, faaliyet ve istihdamın beklentileri aştığını ve enflasyonu düşürme sürecinin pek çok kişinin korktuğundan daha az maliyetli olduğunu söyledi.

Georgieva, ABD'nin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) salgın öncesi seviyenin üzerine çıkan tek G20 üyesi olduğuna dikkat çekerek, bunun hem ülke hem de küresel ekonomi için iyi olduğunu vurguladı.

Georgieva, bu yılın son çeyreğinde geçen yıla kıyasla yüzde 2 büyüme beklediğini, kendisinin de orta vadede benzer bir büyüme oranının korunmasını beklediğini söyledi.

Georgieva, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini vurgulayarak, çekirdek tüketici enflasyonunun bu yıl sonunda yüzde 2,5 seviyesinde olacağını ve 2025 ortalarında hedefe dönmesinin beklendiğini söyledi.

Yukarı yönlü önemli risklerin bulunduğunu kendisinin de kabul ettiğini belirten Georgieva, “Bu riskler göz önüne alındığında Fed'in faiz oranlarını en azından 2024 sonuna kadar mevcut seviyede tutması gerektiğine katılıyoruz.” dedi.

Georgieva, ülke ekonomisinin iyi gittiğini, bunun da Fed'e politika faizini ayarlamak için önemli bir alan sağladığını belirterek, şöyle konuştu: “Enflasyonun yüzde 2 hedefine döndüğüne dair net deliller ortaya çıktıktan sonra politika faizi düşürülmeli. sürdürülebilir bir şekilde.” dedi.

“ENFLASYON TAHMİNLERİMİZ FED'DEN DAHA İYİMSER”

Son yıllarda yaşanan önemli dış şokların zaten yüksek olan borç ve açık seviyelerini artırdığını belirten Georgieva, bu eğilimi durdurup tersine çevirmenin zamanının geldiğini söyledi.

Georgieva, ABD'nin bu konuyla ilgili önemli mali mevzuat çıkardığını ve bunun ülke ekonomisinin yeniden şekillenmesinde olumlu etki yaratacağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Ancak bunun, kamu ve GSYİH borç oranını 2019'da eski durumuna getirmeyi amaçlayan tedbirlerle desteklenmesi gerekiyor. aşağıya doğru kararlı bir yol.” dedi.

IMF Genel Müdürü Georgieva, ticaret ortaklarından misillemeye yol açabilecek tarifelere güvenmek yerine şunları söyledi: Ona göre, daha fazla diyaloga girmek, adil ticareti teşvik etmek ve kuralları yeniden canlandırmak ABD ve küresel ekonomi için daha az maliyetli olacaktır. tabanlı uluslararası ticaret sistemi.

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Georgieva, IMF'nin ABD enflasyonuna ilişkin tahminlerinin Fed'e göre bir miktar daha iyimser olduğunu ve bunun enflasyonun zirve sonrasında görülen trendden kaynaklandığını söyledi.

Georgieva, “Bizim açımızdan 2024'te faiz indirimi potansiyeli hâlâ mevcut. Dolayısıyla 2025'te daha fazla faiz indirimi görmemiz mümkün.” dedi.

“YÜKSEK AÇIKLAR RİSK NEDENİYOR”

Uluslararası Para Fonu'nun ABD ekonomisine ilişkin 4. Madde istişareleri kapsamında yapılan denetimin ana bulgularını paylaşan açıklamada, ABD'nin 2024 yılı yıllık büyümesinin %2,6 olması beklendiği belirtildi.

Açıklamada, büyük mali açığın hükümet borcunun GSYH oranında sürekli bir yükseliş ivmesi yarattığı ve ticaret kısıtlamalarının devam eden genişlemesinin ve 2023 banka iflaslarının vurguladığı zayıflıkların giderilmesinde yetersiz ilerlemenin de önemli bir dezavantaj oluşturduğu belirtiliyor. riskler.

Açıklamada, mevcut politikalar altında devlet borcunun istikrarlı bir şekilde artarak 2032 yılına kadar GSYİH'nın %140'ını aşmasının beklendiği, yüksek açık ve borcun ABD ve küresel ekonomi için artan risk oluşturduğu vurgulanıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir