Finansal hizmetler güven endeksi haziran ayında düştü


Finansal hizmetler güven endeksi 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 10,8 puan azalarak 149,5 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2024 finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verilerini açıkladı. Finans sektöründe faaliyet gösteren 142 kurumun yanıtlarından derlenen anket sonuçlarına göre, FHGE, haziran ayında bir önceki aya göre 10,8 puan azalarak 149,5 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılım endeksleri incelendiğinde son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmet talebi ve beklentiler olmak üzere tüm alt endekslerin yer aldığı görüldü. Önümüzdeki üç ayda hizmetlere olan talep FHGE'yi azalan yönde etkiledi.

Haziran 2024'te “Finansal ve sigorta faaliyetleri” sektöründeki güven endeksleri, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre alt sektörler itibarıyla bir önceki aya göre değerlendirileceği “64-Finansal hizmetler faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) ” )”, “65-Sigorta. “Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hakları hariç)” ile “66-Sigortacılık mesleğine yardımcı mali hizmet ve faaliyetler” sektörlerinde sırasıyla 10,8, 9,5 ve 21,6 puanlık düşüş gözlendi. .


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir