Fiyat listelerinin Ticaret Bakanlığınca kontrolü


Ticaret Bakanlığı, tarife ve fiyat listelerinin işyerlerine girişte veya masalarda hizmet bedeli alınmadan asılmasına ilişkin düzenlemenin ardından 81 ilde soruşturma başlatıldığını ve bir bara 834 bin 48 lira para cezası kesildiğini duyurdu. İstanbul'da zincir.

Bakanlığın yazılı açıklaması, 'Fiyat etiketleme yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını içeren Yönetmelik'in 12.19.2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandığını hatırlatıyor. Söz konusu düzenlemeyle, yemek hizmeti veren restoran, bar, pastane ve benzeri işyerlerinin işyeri giriş kapısı önüne ve yemek masasının bulunduğu masalara tarife ve fiyat listeleri asması, iliştirmesi veya asması zorunlu hale getirildi. Hizmet, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek ve okunabilecek şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca yönetmelik tarife ve fiyat listesinde belirtilen fiyatlara ek olarak; Herhangi bir ad altında hizmet bedeli veya başka bir ücret tahsil edilmesi halinde bunun tarife ve fiyat listesinde belirtilmesi gerektiği açıklandı.

Bu düzenlemelere ilişkin uygulamada ortaya çıkabilecek çeşitli hususları içeren bilgilendirme yazılarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile paylaşılarak sektörde faaliyet gösteren satıcı ve tedarikçilere duyurulduğu kaydedildi.

Bu konularda denetimlerin yoğunlaştırılması amacıyla 81 İl Ticaret Müdürlüğü'ne görev verildiği belirtilirken, şöyle denildi:

“Mart ayında İstanbul İl Ticaret Müdürlüğümüzce bir kahvehane zincirinin iş yeri denetimi gerçekleştirildi. Denetim sırasında fiyat listesinde bazı ürünlere ilişkin fiyat bilgisi ve hizmet bedelinin alınacağına ilişkin bilgi olmamasına rağmen, Hizmetin tespiti yapılarak 384 adet ürüne toplam 834 bin 48 lira idari para cezası kesildi.Tespit edilen her ihlal için bir lira ceza kesilecek.Bu tür cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için firmalarımızın belirtilen hususlara dikkat etmesi yararlı görülmektedir. “


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir