Gözler S&P Türkiye'nin kararı üzerinde… Uzmanlar yorumladı! Ne bekleyebileceğinizi?

Uluslararası piyasalarda Türkiye ekonomisine duyulan güven kredi notlarına da olumlu yansıyor. Geçtiğimiz günlerde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin hem notunu hem de görünümünü yükseltmişti. S&P'nin bugün kredi notu kararını vermesi bekleniyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Türkiye ekonomisi güven ve istikrarla yoluna emin adımlarla ilerlemesine rağmen bu durum uluslararası kuruluşların da gözünden kaçmıyor.

Cari işlemler dengesinin iyileşmesi, orta vadeli programın düzgün işleyişi, enflasyonist ortamın yerini dezenflasyonist bir ortama bırakacağı beklentisi, döviz kurlarındaki istikrar, seçimsiz dört yıllık bir dönemin varlığı ve Ekonomiye yönelik mali disiplinin uygulanması Türkiye'nin notunun güvenilirliğini artırmaya devam ediyor.

NOT HIZ TRAFİK

Mart ayında Fitch derecelendirme kuruluşu Türkiye'nin notunu “B”den “B+”ya yükseltmişti. Fitch ayrıca Türkiye'nin kredi görünümünü de “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

Daha önce Moody's ve S&P de Türkiye'nin kredi görünümünü iyileştirmişti. Moody's, 13 Ocak 2024'te Türkiye'nin kredi notunu 'B3' olarak teyit etse de not görünümünü 'durağan'dan 'pozitif'e çevirmişti.
S&P Global Ratings, Aralık 2023'te Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife revize etti.

S&P Global ayrıca Türkiye'nin yabancı ve yerel para cinsinden kredi notunu 'B' olarak doğruladı.

S&P'nin Türkiye değerlendirmesini bu gece yarısına kadar açıklaması bekleniyor. Kuruluş dilerse derecelendirme yayınlayamaz.

“S&P SİNYAL VERDİ”

Eral Karayazıcı – Fon Yönetimi Başkanı Inveo Portföy

Inveo Portföy fon yönetimi direktörü Eral Karayazıcı, S&P'nin daha önce Türkiye'nin notunu yükseltme sinyali verdiğini söyledi.

Karayazıcı'nın değerlendirmesi şöyle:

Üç büyük kredi verenden biri olan S&P, yaklaşık 5 ay önce Türkiye'nin not görünümünü pozitife yükseltmiş ve 12-18 ay içinde notunu artırabileceğinin sinyalini vermişti.

Bugün o gün mü diye düşünüyorsanız çok mümkün ama ihtimalin nispeten düşük olduğunu düşünüyorum.

Çünkü S&P'nin not artırımı konusunda acelesi yok ve genellikle görünüm değiştikten 8-12 ay sonra not artırım kararını veriyor.

Bu değerlendirmede not değişmezse piyasaya olumsuz bir etkisi olmayacağını düşünüyorum.

Diğer senaryoda yani reyting artarsa ​​refleks fiyatlandırma dediğimiz ilk perdede net pozitif etki görürüz ama orta vadede seyahat koordinatlarında bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum.

Türkiye ileriye yönelik enflasyon beklentilerinin toparlanması, risk priminin göreli olarak azalması ve rezervlerin birikmesiyle olumlu bir yolda ilerlemektedir.

Bu da piyasalara yansıyor, borsa yılbaşından bu yana yükselişte ve döviz kurlarındaki artış enflasyon oranının altında kalıyor.

Enflasyon verileri açıklandı

“DERECELENDİRME KURULUŞLARI OLUMLU DEĞERLENDİRME”

Rıdvan Baştürk – Mali danışmanlık firması Baştürk'ün kurucusu

Baştürk Mali Müşavirlik Kurucusu Rıdvan Baştürk, S&P'nin olumlu not verdiğini ancak enflasyona ilişkin net olumlu bir tablo oluşmadığını, beklentilerin olumlu olması durumunda notun ve görünümün daha da olumlu olabileceğini söyledi.

Baştürk'ün derecelendirmeleri şöyle:

Kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P'nin bu akşam Türkiye'ye ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor. Türkiye'de Mayıs seçimlerinin ardından uygulanan para politikalarının ardından derecelendirme kuruluşları olumlu değerlendirmelerde bulundu.

Mart ayında Fitch uzun bir aradan sonra Türkiye'nin notunu yükseltti. Diğer bir kuruluş olan Moody's ise olumlu beklentilere rağmen Aralık 2023'te notunda ve görünümünde herhangi bir değişiklik yapmadı. Ancak S&P, notunu Kasım 2023'te sabit bırakarak görünümünü yükseltti.

Piyasa beklentisi S&P'nin notu artıracağı yönünde. Notta bir artış olsa bile Türkiye hâlâ “büyük ölçüde spekülatif” kategorisinde kalacaktı. Mayıs seçimlerinin ardından notlarda ve görünümde yaşanan olumlu gelişmelere rağmen Türkiye, henüz net bir şekilde yatırım yapılabilir bir ülke olmaktan uzaktır.

TCMB son toplantısında faiz oranını yüzde 50'de bıraktı. Enflasyon konusunda net bir olumlu çerçevede beklentiler oluşturmak mümkün olmadı. Bu nedenle TCMB'nin faiz artırımlarını askıya alması, derecelendirme kuruluşlarının geleceğe yönelik olumsuz algı oluşturmasına neden olabilecektir. Para ve maliye politikaları gerektiği gibi çalışırsa ve bu durum beklentilerde belirgin bir iyileşmeyi yansıtırsa, gelecekte not ve görünüm daha da olumlu hale gelebilir.

Bu geceki not artışı beklentilerinin önemli bir kısmının borsa için fiyatlandığını düşünüyorum. Bu nedenle yükseliş durumunda daha olumlu bir durum beklemiyorum. Ancak bu beklentinin gerçekleşmemesi halinde Pazartesi günü olumsuz hamleler görebiliriz. Borsanın ana hikayesi gerçek getiriler etrafında dönüyor. Türkiye'de cazip reel getirilerin olmayışı nedeniyle borsa hâlâ ön planda. Çünkü dolar kurunun neredeyse kapalı bir piyasa haline geldiğini görüyoruz. Yüksek faiz oranları konut ve otomobil piyasalarını olumsuz etkilerken borsa, getiri arayanların ön saflarında yer almaya devam ediyor. S&P'nin olumlu ya da olumsuz kararının TL kurları üzerinde önemli bir etkisi olmayacak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir