Günümüz küresel piyasalarında… Çin endeksleri PMI verileriyle yükselişte


Şangay hisseleri, Çin'deki üretim koşullarının iyileşmesinin ardından %1 oranında değer kazandı. Asya hisse senetleri karışık bir trend izliyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Pazar günü, ülkenin resmi imalat PMI'ının Mart 2023'ten bu yana en yüksek seviye olan 50,8'e ulaştığını gösteren anket verilerini yayınladı. Raporda, “Çinli üreticiler üretimi artırırken, artan iyimserliğin ortasında satın alma seviyelerini de artırdılar” denildi.

Caixin Insight Group kıdemli ekonomisti Wang Zhe, bir notunda “Büyümeyi istikrara kavuşturmak için bu yılın başlarında uygulamaya konulan bir dizi politika yavaş yavaş yürürlüğe giriyor” dedi. Şangay endeksi daha sonra %1 artışla 3.070,09 puana yükseldi. Sidney ve Hong Kong Paskalya Pazartesi tatili nedeniyle kapalı kaldı.

Tokyo Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4 düşüşle 39.803,09 puana geriledi. Asya'nın diğer yerlerinde Güney Kore'nin Kospi endeksi %0,1'den az artışla 2.747,86 puana yükselirken, Hindistan'ın Sensex endeksi %0,6 ve Bangkok'un SET endeksi %0,2 yükseldi.

Avrupa piyasaları Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı kalacak, ABD piyasaları ise yeniden açılacak.

PETROL FİYATLARI

Brent ham petrolü 23 sent artışla varil başına 87,23 dolara yükseldi. Perşembe günü varil başına 1,59 dolardan 87,00 dolara yükseldi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir