Gürcistan'dan Ripple (XRP) ve dijital ekonomide iş birliği

Ripple, Georgia Ulusal Bankası'nın (NBG) yerel ekonomiyi dijitalleştirmenin yollarını araştırması ile Gürcistan ile bağlarını derinleştiriyor.

Georgia Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Natia Turnava ve Bankanın Finansal Teknoloji Geliştirme ve Denetleme Dairesi Başkanı Varlam Ebanoidze, finansal teknoloji ve dijitalleşme alanındaki iş birliğini geliştirmek için Ripple yöneticisi James Wallis ile bir araya geldi.

Gürcistan Merkez Bankası, toplantıyı 8 Haziran'da bir LinkedIn gönderisiyle resmen duyurdu.

Toplantı sırasında Ripple'da merkez bankası etkileşiminden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Wallis, Gürcü yetkilileri Ripple ortağı EPAM Systems'in temsilcisi Alistair Brown ile tanıştırdı.

Ripple'dan James Wallis, EPAM'dan Alistair Brown ve NBG'den Varlam Ebanoidze ve Natia Turnava (soldan sağa). Kaynak: NBG

Wallis, “Tiflis'e dönmek ve EPAM Systems'den ortağımız Alistair Brown'u NBG Vali Vekili Natia Turnava ile tanıştırmak bir onurdu” dedi.

ABD merkezli EPAM, yazılım mühendisliği hizmetleri, dijital platform mühendisliği ve dijital ürün tasarımı alanlarındaki uzmanlığıyla tanınıyor. “EPAM” adı “Amerika için Etkili Programlama”nın kısaltmasıdır.

XRP-Georgia işbirliği mevcut bir ortaklığa dayanıyor

NBG'nin resmi açıklamasına göre, toplantıda Gürcistan ekonomisinin dijitalleştirilmesinde olası işbirliği yolları tartışıldı.

Yeni iş birliği, NBG ile Ripple arasındaki önceki ortaklığa dayanıyor ve Ripple, NBG'nin dijital lari adı verilen CBDC pilot projesinin teknoloji ortağı olarak hizmet veriyor.

Eylül 2023'te NBG, CBDC araştırmasını ilerletme planlarını duyurdu ve Ripple Labs dahil dokuz şirketi dijital lari projesine katılmaya davet etti. Daha sonra mali düzenleyici, dijital larinin geliştirilmesi için resmi teknoloji ortağı olarak Ripple Labs'ı seçti.

Ripple'dan James Wallis (solda) ve EPAM temsilcisi Alistair Brown. Kaynak: NBG

Gürcistan Merkez Bankası, CBDC'lerin ve ilgili entegrasyonların geliştirilmesi konusunda Ripple ile işbirliği yapan tek küresel merkez bankası değil. Ripple Labs, Gürcistan'ın yanı sıra Kolombiya, Butan, Pulau, Karadağ ve diğer ülkelerdeki CBDC pilot projelerinde de yer alıyor.

İle ilgili: Ripple (XRP) CEO'sundan heyecan verici ETF açıklaması.

2023'ün sonlarında Ripple, 23 sayfalık bir teknik incelemede küresel CBDC gelişimine yönelik kamu desteğini ikiye katlayacağını duyurdu. Şirket, “Maddi varlıkları blok zincirinde depolanan dijital tokenlara dönüştürmek için giderek odaklanan bir mekanizma olan varlık tokenizasyonunun en önemli olumlu etkilerini desteklemek için CBDC'lere ihtiyaç var” dedi.

Ripple gibi şirketler CBDC'nin gelişimini desteklese de bazı eleştirmenler CBDC'nin gizlilik sorunları ve devlet gözetimi gibi potansiyel dezavantajlarından endişe duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir