Halka arzlarda seçici olmak gerekiyor

Durumun halka arz çılgınlığına dönüşmesi, borsadaki yatırımcı sayısının 8,5 milyonun üzerine çıkmasında etkili oldu. Son dönemdeki halka arzlar beklenen getiriyi sağlamadı; İlginç bir şekilde, alışılagelmiş emisyon üst limitlerini görmüyoruz ve hatta halka arz fiyatının altına düşüşler görüyoruz. Bu bağlamda uzmanların “Hisse senedi seçerken seçici olun, izahnameyi mutlaka okuyun” uyarıları yeniden gündeme geldi. Peki son dönemde halka arzlardaki düşüşün sebepleri neler? Uzmanlar bunu Hürriyet'e bildirdi.

Gamze Bal / Hürriyet

Yüksek enflasyon ortamında yatırımcıların reel getiri aradığı son dönemde borsalar ve halka arzlar önemli bir alternatif haline geldi. Ancak son aylarda gerçekleşen halka arzlar beklenen getiriyi sağlayamıyor. Geçen yıl rekor sayıda halka arzın ardından uzmanların bu yıl ilk uyarısı, yatırımcıların hisse senedi seçiminde daha seçici olmaları gerektiği yönünde oldu. Bu seçiciliği garanti altına almak için şirkete ilişkin bilgilerin yer aldığı izahnamenin okunmasının önemli olduğunun altı çiziliyor.

Son dönemde halka arzlarda görmeye alışık olduğumuz tavan aralıklarının gözlenememesi, hatta halka arz fiyatının altına gerilemelerin görülmesi üzerine bu uyarılar yeniden gündeme geldi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda halka arz endeksi son üç ayda 117 bin 939 puandan 99 bin 526 puana geriledi. Peki bu düşüşün nedeni nedir? Halka arzlarda görülen kâr dönemi bitti mi?

'Beklentiler karşılanmadı, satışlar yoğundu'

İnfo yatırım stratejisti Çağlar Toros, Hürriyet'e, beklenen getirinin sağlanamamasının yatırımcıların satışa odaklanmasına neden olduğuna dikkat çekti. “Halka arzlar son zamanlarda beklenen getiriyi sağlamadı. Toros, “Geçmiş dönemlerde geri dönüşlerin ne kadar rasyonel ya da başka türlü olduğu zaten tartışılan bir konuydu” diyen Toros, şöyle devam etti: “Halka arzlara güçlü bir talep olmasına rağmen, büyük halka arz boyutlarına sahip üç halka arzın tek bir programda yoğunlaştırılması; Bu bağlamda getiri ve beklentilerin azlığı yatırımcı psikolojisini satış tarafında yoğunlaştırdı.”

BIST 100'deki düşüşleri “kar elde etme” olarak değerlendiren Toros, “Teknik olarak ekim ayında başlayan ve zirvelerin birleşmesiyle oluşan yükseliş trendiyle 10 bin seviyesinin üzerinde tutunan bir endeks var.” Oran ve yabancı kuruluşların Türkiye ekonomisine ve hisse senetlerine verdiği not, endeksin sağlam kalmasını sağlıyor.”

“KÂR ORANI DÜŞÜK OLURSA ELDEN ÇIKARILIR”

Hürriyet'in not yazarı Ata Yatırım Ulusal Piyasalar Uzman Yardımcısı Emre Özdemir'e göre, halka arzlardaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri “her halka arzda uzun vadeli maksimum limitlere uyulmaması ihtimali” “. Bu nedenle özellikle bireysel yatırımcılar daha temkinli davranıyor; Kâr oranı düşük olsa da hisseleri bir an önce satma kararı aldığını söyleyen Özdemir, bu satışın halka arzda düşüşe yol açtığını vurguladı.

“Son dönemdeki halka arzları inceleyin; Özdemir, “Normalde görmeye alışık olduğumuz tavan serisini göremiyoruz, hatta halka arz fiyatının altına düşüşler bile yaşanabilir” diyen Özdemir, bunun nedenlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

3 ÖRNEKLE GERİLEMENİN NEDENLERİ

“Öncelikle arz talep ilişkisi size fikir verebilir. Örneğin bir şirket ilk işlem gününde yüksek limitten açılamamış, ilerleyen saatlerde limite ulaşmayı başarmış ve ertesi işlem gününde zarara uğramıştır. Bu halka arza 1,9 kat fazla abone olundu. Başka bir hisse senedinin ilk işlem günü performansına bakacak olursak yüksekten açılmayı başardı ancak gün içinde düşüş eğilimi gözlendi. Halka arza talep oranı 2,7 kat oldu. Başka bir halka arz ise ilk işlem gününde istikrarlı bir seyir izleyerek yüksekte seyrederken, ikinci işlem gününü düşük bir seviyeden kapattı. Arz-talep oranına baktığımızda talebin 2,60 katı olduğunu görüyoruz.

“Yatırımcılar temkinli”

Emisyon üst sınırı serisindeki tek faktör halka arz talebi değil. Uzun vadeli tavan fiyat serilerinin halka arzlarda karşılanamayacak olması ihtimali, bireysel yatırımcıların daha temkinli davranmasına neden oluyor. Dolayısıyla daha sonraki tekliflerde talep oranlarının düşmesi ve hisselerin işlem görmeye başlamasının ardından kar oranı düşük olsa bile, kayıp riskini göze almadan hisselerin bir an önce satılması isteğine yol açabilir.”

'PROSPEKTÜSÜ MUTLAKA OKUYUN'

2021 ve 2022 yıllarının ardından 2023 yılı halka arzlar açısından rekor bir yıl oldu. Geçen yıl pazara 54 yeni şirket girdi; Halka arzın toplam büyüklüğü 80 milyar TL'ye ulaştı. Bireysel yatırımcı sayısının 4 milyonluk artışında 2023 yılındaki rekor sayıdaki halka arzın büyük rolü oldu. 2024'e girerken yapılan en büyük uyarılardan biri yatırımcıların hisse senedi seçerken daha seçici olmaları gerektiğiydi. Ata Yatırım Ulusal Piyasalar Uzman Yardımcısı Emre Özdemir de halka arz yatırımcılarına, “Halka arza katılırken izahnamenin okunmasının çok önemli olduğu” uyarısında bulundu. Özdemir'in bahsettiği halka arz izahnamesi, ortaklık ve halka arz edilecek paylar hakkında tanıtıcı bilgilerin yanı sıra, halka arzın nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin tasarruf sahiplerine bilgi veren bir metindir. Özdemir şu değerlendirmeyi yaptı: “Çünkü şirketin halka arz fonlarını nerede kullanacağı ve geçmiş finansal performansı gelecekteki talep için önemli faktörler.”

YATIRIMCI SAYISINA HALKA ARZ DOPİNGİ

MEVDUAT faiz oranlarındaki yükseliş eğiliminin devam etmesi, borsadaki yatırımcı sayısının azalmasında etkili olurken; 2023 yılının son ayında her ay 562 bin 115 yatırımcının borsadan çıkış yaptığı görüldü. Bu, aylık bazda rekor sayıda yatırımcı çıkışının yaşandığını ortaya koydu. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre son beş ayda halka arzlarla birlikte hisse senedi yatırımcılarının sayısında yeniden artış görüldü. Bunun sonucunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki yatırımcı sayısı 11 Mayıs itibarıyla 8 milyon 570 bin 847'ye ulaştı. Aynı hafta hisselerin değeri 14,28 trilyon TL'ye yükseldi. Kayda geçen menkul kıymetlerin piyasa değeri 18 bin milyar lirayı aştı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir