Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama: Bu kasıtlı ve bilinçli iddiaları şiddetle kınıyoruz.


Hazine ve Maliye Bakanlığı: “Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'in ABD ile temasları kapsamında düzenlediği panelde kullandığı ekonomik/finansal terminolojideki “yerel” kelimesinin kullanılmaya devam ettiğini hayretle gözlemliyoruz. Bu açıklamanın siyasi malzeme olarak kullanılmasını gerekli görüyor ve bu kasıtlı ve bilinçli iddiaları şiddetle kınıyoruz.” “Kınıyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'in ABD temasları kapsamında düzenlediği panelde kullandığı ekonomik/finansal terminolojideki “yerel” kelimesinin siyasi malzeme olarak kullanılmaya devam ettiğini hayretle gözlemliyoruz. Bu açıklamanın gerekli olduğuna inanıyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Bakanımız, enflasyonla mücadele destek programının güçlendirileceğini, yapısal reformlara hız verileceğini, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına yoğun ilgi gösterdiğini, yerli yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Konunun uzmanları, terminolojide yaygın olarak kullanılan bu kelimenin “yerel yatırımcılar” anlamına geldiğini defalarca dile getirdi.

Dolayısıyla iş ve finans çevrelerinin sıklıkla kullandığı ve kabul ettiği bu ifadeyle Bakanımız Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve mantık dışı söylemler kabul edilemez.

Bu kasıtlı ve bilinçli suçlamaları şiddetle kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir