İngiliz ekonomisi durgunluktan çıkıyor | Ekonomi haberleri


Bugün açıklanan resmi veriler, İngiltere'nin bu yılki genel seçimler öncesinde 2024'ün ilk çeyreğinde beklenenden daha güçlü bir büyümeyle durgunluktan çıktığını gösteriyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Britanya Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) yaptığı açıklamada, gayri safi yurt içi hasılanın bu yılın ilk üç ayında %0,6 büyüyerek %0,4'lük beklentileri aştığını söyledi. Dün İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranını sabit bıraktı.

Ekonomi geçen yılın ikinci yarısında art arda iki çeyrek daralma yaşadı ve bu da İngiltere'yi resesyona sürükledi. GSYİH, 2023'ün üçüncü çeyreğindeki %0,1'lik daralmanın ardından dördüncü çeyrekte %0,3 daraldı.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt şunları söyledi: “Hiç şüphe yok ki zor bir yıl oldu, ancak bugünkü büyüme verileri ekonominin pandemiden bu yana ilk kez tam sağlığına döndüğünün kanıtı. Büyüdüğümüz yıl ve en iyiye sahip olacağımız yıl Önümüzdeki altı yıl içinde Avrupa'daki G7 ülkeleri arasındaki beklentiler.” ” diye ilan etti.

ONS ekonomik istatistik direktörü Liz McKeown şunları söyledi: “İki çeyrek daralmanın ardından İngiltere ekonomisi bu yılın ilk üç ayında pozitif büyümeye döndü.” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir