İngiltere'deki Bitcoin operasyonu: 2,5 milyar dolar aklandı

Elinde 2,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) bulunan Birleşik Krallık'taki bir otel çalışanı, büyük dolandırıcılık davalarıyla ilgilenen özel bir mahkeme tarafından kara para aklamaktan suçlu bulundu.

Yakın tarihli bir BBC raporuna göre Southwark Kraliyet Mahkemesi, Jian Wen'i Bitcoin'i kullanarak “milyonlarca pound değerinde ev ve mücevher” satın alarak kara para aklamaktan suçlu buldu. Soruşturmada, çoğu Mandarin Çincesinden çevrilmiş olan 48 elektronik cihaz ve binlerce dijital dosya incelendi.

Yetkililerin dikkatini çeken şey Wen'in yaşam tarzındaki değişiklikti. 2017 yılında, Londra'nın kuzeyinde, bir Çin restoranının üst katındaki bir dairede yaşarken ayda yaklaşık 21.420 dolara mal olan altı yatak odalı bir ev kiraladığı tespit edildi.

Jian Wen, Londra'da 30 milyon dolarlık bir malikane satın alma girişiminin ardından mali denetçilerin radarına girdi.

Weni aynı yıl Londra'da bir dizi pahalı ev satın almaya çalıştı ancak Bitcoin madenciliğinden milyonlar kazandığını iddia etmesine rağmen kara para aklama çeklerini geçmekte zorlandı.

İlgili: Alman yetkililer korsan sitelerle bağlantılı 50.000 BTC'ye el koydu

İngiliz polisi, ele geçirmenin “Birleşik Krallık'ta türünün en büyüğü” olduğunu söyledi. Wen, “kara para aklama düzenlemesine katılmak veya dahil olmak” suçundan suçlu bulundu ve 10 Mayıs'ta hapis cezasına çarptırılacak.

CPS Başsavcısı Andrew Penhale, dijital varlıkların suç faaliyetlerinde son zamanlarda öne çıkan kullanımını yineledi:

“Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dolandırıcıların suç teşkil eden davranışlarının faydalarından yararlanabilmesi için, organize suç tarafından varlıkları gizlemek ve aktarmak amacıyla giderek daha fazla kullanılıyor.”

Ancak ABD Hazine Bakanlığı'nın yakın tarihli bir raporu, yetkililerin kripto para birimlerinin kara para aklama için popüler bir seçim olduğu yönündeki ortak iddiasıyla çelişiyor ve nakit paranın tercih edilen seçenek olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Cointelegraph'ın 8 Şubat'taki haberine göre Hazine, bir ödeme aracı olarak nakdin anonimliği ve istikrarını, yasadışı gelirlerin aklanması için tercih edilen yöntem olarak kalmasının ana nedeni olarak vurguladı.

Benzer şekilde Nasdaq borsası geçtiğimiz günlerde, geçtiğimiz yılın mali suç verilerini öne çıkaran “Küresel Mali Suç Raporu”nu yayınladı ve raporda Bitcoin veya kripto para birimlerine yer verilmedi.

Ancak 2023 yılında küresel finansal sisteme tahminen 3,1 trilyon dolarlık yasa dışı fon akacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir