İşlem ücreti nedir?

İşlem ücretleri nedir?

Kripto para birimleri başka bir cüzdana aktarıldığında işlem ücretleri ödenir.

Blockchain üzerindeki işlemlerin işlenmesi çaba gerektirir ve bu ücretler, işlerin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olan madencilere ve doğrulayıcılara ödeme yapmak için kullanılır.

İşlem ücretleri blockchain ağının yoğunluğuna göre değişebildiği gibi esnek de olabiliyor. Ödemesinin hemen onaylanmasını isteyen bir kullanıcı daha yüksek bir ücret ödemeyi seçebilir, böylece madencileri işlemlerini ilk sıraya koymaya teşvik edebilir.

Bu ücretler çoğu kripto para borsasında sabittir ancak kullanıcılar belirli cüzdanları kullanırken ücretleri değiştirme seçeneğine sahip olabilir.

İşlem ücretleri neden var?

Bunlar başlangıçta Bitcoin'e bir anti-spam aracı olarak dahil edildi, ancak bir blockchain'in temel özelliklerinden biri haline geldi.

Başlangıçta işlem ücretlerinin tek amacı, kötü niyetli aktörlerin Bitcoin ağını aşırı yüklemesini engellemekti. Kripto para biriminin takma adlı mucidi Satoshi Nakamoto, Adam Back'in Proof of Work (PoW) sistemine dayanan hashcash sisteminden ilham aldı.

Yaklaşık iki yıl sonra, Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen, minimum işlem ücreti olan 0,01 BTC'yi (bugünkü fiyatlarla 137 dolara eşdeğer) gerektiren bir kaynak kodu kuralını fark etti.
2010 yılında bu vergi çok da önemli görünmüyordu. Ancak zamanla Bitcoin'in dolar değeri arttıkça ve blok alanına olan talep arttıkça insanlar, özellikle küçük miktarlarda kripto para göndermek isteyenler için bunun çok pahalı olduğunu fark etti.

Bu kuralı ortadan kaldırmak için Bitcoin geliştiricileri ağı güncelledi ve SegWit2x güncellemesiyle blok boyutunu artırdı. İşlem ücretleri artık 0,01 BTC'den çok daha düşük olabiliyor ve ağın sağlığının önemli bir parçası haline geldi.

Ethereum ve Ripple gibi diğer blok zincirleri de işlem ücretlerinin önemini fark etti ve madencileri motive etmek için benzer stratejiler benimsedi.

İşlem ücretleri nasıl çalışır?

Ücretler madencileri daha yüksek ücretli işlemlere öncelik vermeye ve bunları bir sonraki bloğa eklemeye teşvik ediyor.

Bitcoin söz konusu olduğunda, bekleyen tüm işlemler hafıza havuzu adı verilen bir yere ulaşır ve burada madenciler tarafından seçilip bir sonraki bloğa dahil edilmeyi bekler. Bellek doluysa madenciler daha yüksek kazanç sağlayan işlemleri seçer ve gerisini bir sonraki bloğa bırakır. Bu nedenle birçok kripto para kullanıcısı, işlemleri acil olduğunda ücretleri manuel olarak artırmaya isteklidir.

Ethereum'da işlem ücretleri, ETH'nin küçük bir kısmı olan gas cinsinden ölçülür. Bu blockchain, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) gibi Bitcoin'den daha karmaşık özellikler sunar, dolayısıyla ücretler burada önemli bir rol oynar. Ancak özellikle bir kripto kullanıcısının yetersiz gas ücreti eklemesi durumunda dezavantajlar olabilir.

Ripple örneğinde yeni XRP coin üreten madenci yok ve işlem ücretlerinin sıfıra yakın olmasının nedenlerinden biri de bu.

Peki… ABD dolarına sabitlenenler gibi stablecoin'ler ne olacak? Tether, iki USDT hesabı arasında veya bu dijital varlığı depolayabilen herhangi iki blockchain tabanlı cüzdan arasında fon transferi yapıldığında işlem ücreti almıyor. Ancak USDT'yi tekrar itibari paraya dönüştürürken ücret alınabilir.

Blockchain ağları ve işlem ücretleri nasıl karşılaştırılır?

Genel olarak saniyede daha fazla işlem gerçekleştirebilen blok zincirlerin ücretleri daha düşüktür.

Günümüzde farklı işlem ücretleri talep eden onlarca popüler blockchain projesi var. Basit bir temel kural şudur: Ağ verimi ne kadar yüksek olursa, işlem ücreti de o kadar düşük olur.
Örneğin bugün bir Ripple işleminin standart ücreti 0,00001 XRP'dir ve 0,40'ın üzerine çıkmıştır.

İşlem ücretleri Ethereum'da daha yüksektir ve ağ tıkanıklığı sırasında artabilir. Bu, 2017, 2018 ve 2020 ortasındaki DeFi çılgınlığı sırasında yaşandı. Geçtiğimiz Ağustos ayında ücretler tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bir ay sonra rekor yeniden kırıldı. Bazı insanlar 99 dolarlık ücretlerden bahsetti ve bu da bazı protokollerin alternatif blockchainler aramaya başlayacağı yönünde spekülasyonlara yol açtı. 1 Eylül'de ETH madencileri sadece bir saat içinde 500.000 dolar kar elde etti. İşlemlere olan talep bu blockchain için büyük bir sorun haline geldi, ancak uzun süredir beklenen Ethereum 2.0 yükseltmesinin daha iyi bir ücret sistemi sunacağını umuyoruz. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yüksek ücretlerin bencil madencilik uygulamalarını teşvik edebileceği yönündeki endişesini dile getirdi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'e gelince, bu yıl işlem ücretlerinin fiyatlarında da önemli bir artış yaşandı. Temmuz ayında 1 doların altındaydı, ağustosta 6 doların üzerine çıktı ve ekim sonunda 10 doları aştı.

Bitcoin ve Ethereum'un yanı sıra Litecoin, Bitcoin Cash, Cardano ve Ethereum Classic gibi diğer blok zincirlerinin ücretleri çok daha düşük olup, ortalama bir sentten daha azdır. Tron, Ripple'a benzer şekilde daha da düşük ücretlere sahip.

Diğer yerlerde ILCoin'in de çok küçük işlem ücretleri vardır ve Bitcoin'den ilham alan bir PoW protokolüne dayanmaktadır. Tipik bir BTC bloğunda bulunan 2.000 işleme kıyasla, blok zincirindeki her blok milyonlarca işlemi gerçekleştirebilir. Bu, ILCoin'in ücretleri fark edilmeden tutmasına olanak tanıyor ve şirket bunun transfer edilen her 10 milyon için 0,0124 ILC olduğunu iddia ediyor. Daha merkezi bir ödeme ağı olan Ripple'ın aksine ILCoin merkezi değildir ve RIFT protokolünü temel alır.

İşlem ücretlerinin büyüklüğüne hangi faktörler katkıda bulunuyor?

Ücretleri etkileyen iki ana faktör, işlemin boyutu ve blok alanı talebidir.

Bazı ağlar her blokta yalnızca sınırlı miktarda veri tutabildiğinden, madenciler veya doğrulayıcıların içerebilecekleri işlem sayısı sınırlıdır.

Aynı anda kripto para gönderen çok sayıda kullanıcı olduğunda blok alanına olan talep artıyor ve onay bekleyen işlem sayısı artıyor.

Bazen blok alanına olan talep o kadar yüksek olabiliyor ki, ağlar tıkanıyor ve oranlar sürdürülemez seviyelere çıkıyor.

Daha büyük işlemler blokta daha fazla alan gerektirir ve onaylanması daha küçük işlemlere göre daha uzun sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir