İsviçreli bankacılık devinden 2 milyar dolarlık hisse geri alımı


UBS, değeri 2 milyar dolara kadar olan hisseleri geri satın alacağını duyurdu.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

İsviçre bankası UBS, 2 milyar dolara varan yeni bir hisse geri alım programı duyurdu. CNBC'ye göre bu yıl 1 milyar dolarlık hisse alımı yapılması bekleniyor.

Banka şunları söyledi: “Daha önce de belirttiğimiz gibi, UBS ve Credit Suisse AG bankalarının ikinci yılın sonunda gerçekleşmesi beklenen birleşmesinin tamamlanmasıyla başlayarak, 2024 yılında 1 milyar dolara kadar hissemizi geri almayı bekliyoruz. “Hedefimiz, 2026 yılına kadar hisse geri alımlarının satın alma öncesi seviyemizi aşması” dedi.

Yeni program, 2022 yılında 298,5 milyon hissenin satın alındığı geri alımın tamamlanmasını takip ediyor. UBS'e göre bu, 5,2 milyar dolar değerindeki hisselerinin %8,62'sini temsil ediyor. Bankanın 2022 yılı hisse geri alım programı geçen ay sona erdi.

KENDİ HİSSEDARLARININ SATIN ALINMASI NE ANLAMA GELİR?

Geri alımlar, şirketlerin borsada kendi hisselerini satın almasıyla gerçekleşir ve böylece yatırımcıların elinde bulunan hisselerin oranı azalır. Bu yöntem, şirketlere temettüyle birlikte nakit parayı hissedarlara iade etmenin bir yolunu sunar.

UBS, eski CEO Sergio Ermotti'nin Mart 2023 sonunda ikinci kez CEO olarak geri döneceğini açıkladıktan sonra bir diğer banka olan Credit Suisse ile birleşmenin tamamlanacağı tarihi de duyurdu. Hisseler bu yıl %6'dan fazla arttı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir