İTO Başkanı Avdagiç'ten İhracat ve Kur Riskine İlişkin Açıklama

İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise şunları söyledi: “Enflasyonla mücadele çok önemli. “Bu süreçte ihracatçıların rekabet gücünü test edecek ve ithalatın çekiciliğini artıracak döviz kuru politikasının oluşturduğu risklerin yakından takip edilmesi ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması da çok önemli” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, enflasyon hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulundu. İstanbul Ticaret Odası'ndan (İTO) yapılan yazılı açıklamaya göre Avdagiç, TCMB'nin 2024 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 36'dan yüzde 38'e çıkardığını belirterek, şunları söyledi: Tam tersine, mevcut piyasa koşullarını eş zamanlı olarak programa ve hedeflere yansıtan bu dinamik ve tutarlı yaklaşım, hem iç hem de uluslararası piyasalarda ekonomik programa olan güveni güçlendirecektir. Baz etkisinden de destek alarak enflasyonun temmuzdaki yüksek seviyesinden hızla gerilemesini bekliyoruz” dedi.

“YENİ EKONOMİ PROGRAMINI YENİ BİR KALKINMA HİKAYESİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”

Enflasyonla mücadeleye dikkat çeken Avdagiç, baz etkisi nedeniyle enflasyonun yıllık bazda düşmesi önemli olsa da asıl takip edilecek verinin aylık enflasyon oranları olduğunu vurguladı. Avdagiç, şöyle konuştu: “Vurguladığımız bir diğer konu da daha önce de belirttiğimiz gibi döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun bozulmaması gerektiğidir. Enflasyonla mücadele çok önemli. “Bu süreçte ihracatçıların rekabet gücünü test edecek ve ithalatın çekiciliğini artıracak döviz kuru politikasının oluşturduğu risklerin yakından takip edilmesi ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması da çok önemli.” değerlendirmesini yaptı.

“Yeni ekonomik programı yeni bir kalkınma hikayesine dönüştürmemiz gerekiyor” diyen Şekib Avdagiç, sürdürülebilir büyüme için “yüksek teknolojiye dayalı üretim ve ihracat stratejileri geliştirmek” gerektiğini vurguladı.

“SON GELİŞMELER İYİMSER BEKLENTİLERİMİZİ DE ARTTIRIYOR”

Avdagiç, “Türkiye'nin sadece sayısal büyümeyi değil, gerçek refahı da belirleyecek bir kalkınma tarihi yazacağına inanıyoruz.”
Bu hikayenin iki temel unsurunun “iyi yönetim” ve “kaynaklar ile harcamalar arasındaki denge” olduğuna inandığını belirten Şekib Avdagiç, şöyle konuştu: “Bu bağlamda yatırım ortamını iyileştirecek iklimin oluşturulması, eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması yüksek teknolojili üretimi ve mesleki eğitimi güçlendirmek, rekabetçi, adil üretimi desteklemek, “Bütçe ve yasal reformlar da son derece önemli konulardır” dedi.

Avdagiç, mevcut ekonomik programın iyi çalışmasının iş dünyasına geleceğe dair umut verdiğini vurguladı. Avdagiç, “Son gelişmeler de iyimser beklentilerimizi artırıyor. Ayrıca uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışları, Fitch Ratings'in ardından enflasyonla mücadeleye ve finansal istikrar programına olan güveni teyit ediyor. Ayrıca, S&P'nin de Türkiye'nin kredi notunu artırdığını görüyoruz. Her iki kurumun notlarının da “görünümün” olumlu” olması, bir sonraki notta olası bir artışa işaret etmesi nedeniyle değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE TEMMUZ AYINDAN İTİBAREN ENFLASYON DÜZEYİNE GİRECEK”

Avdagiç, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin “Türkiye doğru yolda ilerliyor” yönündeki açıklamalarının programın uluslararası düzeyde kabul gördüğünü ortaya koyduğunu söyledi. Avdagiç, şunları söyledi: “Bunları çok önemsiyoruz. Çünkü bize iki fayda sağlıyorlar: Birincisi, Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin dış borçlanma maliyetlerini düşürüyorlar. Hem yabancı sermaye hem de dış kaynakların daha ucuz girişi ve maliyeti, döviz kuru oynaklığını da azaltacaktır.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir