İTO 'OSB radarı' ile sanayicilere arsa verecek

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “İstanbul'daki sanayi arazileriyle ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Bizim böyle bir hedefimiz var. İstanbul'da sanayi arazisi satın almak artık kolay değil. Var olan çok pahalıdır. Trakya'nın tamamı, Çanakkale, Bursa, Sakarya ve çevredeki organize sanayi bölgelerini canlı olarak izleyecek ve OSB radarı görevi görecek bir sistem kuruyoruz” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün ivme kazanmasının arsa ve finansmanla desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Avdagiç, şunları kaydetti: “Ülke olarak sektörde yeni bir aşamaya geçmek istiyorsak ve ihracatımızda yaklaşık yüzde 40'ı temsil eden yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmak istiyorsak mutlaka hayata geçirmeliyiz. bu destekler.”

Endüstriyel yatırımın büyümeye katkısının 2022'de yüzde 0,3 puan olmasına rağmen, bu oranın 2023'te 2,2 puana yükseldiğini ve “Yatırım eğilimindeki bu artışın sektörümüz için umut verici olduğunu” söyledi.

Geçen yıl yatırım harcamalarında yıllık bazda yüzde 10,7 oranında reel artış yaşandığına dikkat çeken Şekib Avdagiç, şöyle konuştu: “Sanayi üretim endeksine baktığımızda Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artış kaydettik. Dolayısıyla endeksteki yıllık artış son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı” dedi.

Avdagiç, İstanbul Ticaret Odası olarak bu gelişmeler çerçevesinde Oda üyelerine yönelik organize sanayi bölgesi ihtiyacına yönelik bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Şekib Avdagiç şu bilgileri verdi: “İlk çalışmayı gerçekleştirdik. İstanbul'daki sanayiciye söyleyeceğiz kardeşim, sana İstanbul çevresinde 20 OSB var. Bunlardan bir kısmı özel amaçlı OSB, bir kısmı da genel OSB'dir. Fiyat bilgisi vereceğiz. “Buradan satın alabilmeniz için kırsal bölge hakkında genel bilgiler sağlayarak işi biraz kolaylaştırmaya çalışacağız.”

Türkiye, Hannover Sanayi Fuarı'nda üçüncü büyük ülke oldu

Avdagiç, Türkiye'nin sektördeki başarısının uluslararası fuarlara da yansıdığını söyledi. Avdagiç, Almanya'da bugün başlayan ve İTO'nun 32 yıldır Türkiye'nin ulusal etkinliklerine katıldığı 75. Hannover Sanayi Fuarı'na 153 Türk firmasının katıldığını kaydetti.

Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “Türk firmalarımız Hannover Sanayi Fuarı'nda Almanya ve Çin'in ardından 3. sırada yer alıyor. “Bu gurur verici” dedi.

Hannover Messe 2024 Türkiye milli katılım organizasyonu, yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerinde 5 ayrı pavyonda toplam 80 katılımcı firmanın katılımıyla gerçekleşecek. Fuara 73 Türk firması bireysel stantlarıyla katılıyor.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, şunları söyledi: “Türkiye, 2024 Hannover Fuarı'nın teması gibi, enerjisini sürdürülebilir sanayiye veriyor. Hannover Messe, endüstriyel dönüşüm fırsatlarının sıcak noktasıdır. Türkiye'nin sıra dışı ve inovasyona dayalı ürünleriyle buraya katılması önemli. Şans eseri burada atılan tohumlar sektörün küresel bağlantılarını daha da güçlendiriyor” dedi.

“Sektörün yeni normaline bir an önce uyum sağlamamız gerekiyor”

Teknolojik gelişmelerin, iklim değişikliğinin ve jeopolitik gerilimlerin küresel üretim ortamını değiştirdiğini vurgulayan Avdagiç, şöyle konuştu: “Türk girişimciler olarak sektörün bir sonraki normaline bir an önce uyum sağlamamız gerekiyor. Üretim şirketlerimiz geleceğe hazırlanmak için giderek daha fazla entegre teknolojiler ve inovasyon stratejileri benimsiyor. “İnsanlar ve otomasyon arasındaki etkileşimin her şeyin merkezinde olduğunu unutmadan, üretimin geleceğini şekillendireceğiz” dedi.

Verilen bilgiye göre bu yıl Hannover Messe 2024'ün ana teması “Sürdürülebilir endüstriye enerji vermek” oldu. Fuardaki ana sektör trendleri arasında yapay zeka, sıfır karbon üretimi, iklimin korunması, sürdürülebilirlik, endüstri 4.0, hidrojen ve yakıt hücreleri yer alıyor.

Türk sanayi firmaları fuarın 5 pavilyonunda yer alıyor: otomasyon-hareket ve sürücüler, enerji çözümleri, parça ve mühendislik çözümleri, dijital ekosistemler ve Future Hub.

Türkiye'de milli katılım alanında yenilikçi fikir ve start-up'ların yer aldığı Future Hub bölümündeki şirket ve kurumlar arasında İTO'ya bağlı Bilgi Ticarileştirme Merkezi'nden 3 girişimci ve Teknopark İstanbul'dan 4 girişimci yer alıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir