Japon yeni dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesinde


Dolar/yen paritesi 151,97 ile son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) yıllardır uyguladığı aşırı gevşek para politikasını terk ederek faiz oranlarını artırmasından sadece bir hafta sonra yen, dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar yen karşısında 1990'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 151,97 yene ulaştıktan sonra 151,72 civarına yükseldi. BOJ yönetim kurulu üyesi Naoki Tamura'nın Japonya'daki iş dünyası liderlerine, merkez bankasının uzun süredir devam eden aşırı gevşek politikasını azaltmak için yavaş ama istikrarlı bir ilerlemeye ihtiyaç olduğunu söylemesiyle yendeki düşüş hızlandı.

MÜDAHALE BAŞVURUSU

Ancak kısa bir süre sonra Japonya Maliye Bakanı, yetkililerin aşırılıkçı hareketlere karşı kararlı adımlar atmakta tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Dövizin 34 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından Maliye Bakanı Shunichi Suzuki şunları söyledi: “Piyasa hareketlerini yüksek bir aciliyet duygusuyla izliyoruz. Hiçbir seçeneği göz ardı etmeden aşırı hareketlere karşı kararlı adımlar atacağız.” dedi. Bu duyuru, para birimini desteklemek için hükümet müdahalesine ilişkin spekülasyonları artırdı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞIYLA HIZLANAN GERİLEME

Rusya 2022'de Ukrayna'yı işgal etmeden önce bu rakam dolar başına 115 civarındaydı. Ancak işgalin başlamasıyla birlikte yen keskin bir şekilde zayıfladı. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları artan enflasyonla mücadele etmek için agresif bir şekilde faiz oranlarını artırırken, Japonya Merkez Bankası'nın ultra genişlemeci politikalarına bağlı kalması yen'in değer kaybetmesine neden oldu. Bu ihracatçılar için iyi bir haber olsa da ithalatı daha pahalı hale getirdi.

Geçen hafta banka nihayet alışılmışın dışında parasal teşvik programından vazgeçti. BoJ, 2007'den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı. Ancak yen o tarihten bu yana düşüşünü sürdürdü.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir