Kaan'a milli dikkat… Türkiye, ASELSAN AESA radarına sahip sayılı ülkeler arasında

ASELSAN'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği AESA Burun Radarı, muadillerine göre üstün yetenekleriyle savaş uçaklarına gelecek nesle sıçrama yapacak özellikler kazandıracak. F-16 ÖZGÜR platformu, ASELSAN AESA burun radarı ile 4,5 nesil uçak seviyesine taşınırken, KAAN ve muharebe İHA'ları da düşük görünürlük özellikleriyle beşinci nesil platformlar ve ötesi olacak. Radar ilk olarak Akıncı İHA üzerinde test edilecek.

Türk savunma sanayisi için dönüm noktalarından birini temsil eden projenin gelişimi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından sosyal medya hesabından paylaşıldı. Profesör. Dr. Görgün, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünyanın en ileri aviyonik teknolojilerinden biri olan AESA radar teknolojisini ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. ASELSAN Milli AESA Uçak Burun Radarı, üstün yetenekleriyle savaş uçaklarının önüne geçerek; onları göklerdeki en zeki, çevik ve güçlü savaşçılar haline getiriyor. F-16 ÖZGÜR platformunun AESA radarlı 4,5 nesil uçak seviyesine taşınmasıyla KAAN ve muharebe İHA'ları ek yeteneklere ve düşük görünürlük özelliklerine sahip beşinci nesil ve üzeri platformlar haline gelecek. Bu üst düzey radar teknolojisi için gece gündüz çalışan ASELSAN mühendislerimizi canı gönülden kutluyorum” dedi.

UÇUŞLAR YAKINDA BAŞLIYOR

Savaş uçakları ve İHA'lar için geliştirilen ASELSAN Milli AESA Uçak Burun Radarının ilk uçuşu, görev bilgisayarı millileştirilen F-16 ÖZGÜR platformuyla 15 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Milli radar AESA Uçak Burun Radarı çok yakında AKINCI ile uçuşlarına başlayacak. Uçuşlar, diğer jet uçakları ve diğer milli İHA'larla entegrasyon sağlanarak 2024 yılında gerçekleştirilecek. Gök Vatan'ın çelik kanatlarının vazgeçilmez parçası olan AESA uçak burun radarı, otomatik tanıma, çoklu hedef takibi, arazi haritalama, mesafe ölçümü, otomatik irtifa belirleme, SAR ile bulut altı gözetleme, yapay zeka ile otomatik hedef sınırlama özellikleriyle donatılmıştır. . desteklenen algoritmalar, geniş bant radar spektrumu, izleme (ESM), yönlü elektronik karıştırma (ECM) yeteneklerine sahiptir ve mühimmatın daha etkin yönlendirilmesini sağlar.

'NADİR KURUMLARDAN BİRİ OLDU'

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, AESA teknolojisine sahip ileri radarların F-16 ÖZGÜR, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (KAAN), AKINCI, KIZILELMA ve ANKA-3 İHA'larında çalışacağını duyurdu. ASELSAN'ın geliştirdiği radar sistemlerinde “kara-hava-deniz” fark etmeksizin tüm faaliyet alanlarında AESA teknolojisini kullandığını vurgulayan Akyol, şöyle konuştu: “ASELSAN, dünyada bu teknolojileri her alana uygulayan ender kurumlardan biri haline geldi. AESA Burun Radarının milli olarak geliştirilmesi sayesinde ASELSAN, tüm bilgi ve teknolojiyi kendisi üretip müdahale edebilmektedir.Ayrıca benzer radarlar kullanıldığında gizlilik ve çeşitli kısıtlamalar nedeniyle sağlanamayan birçok yetenek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sağlanmaktadır. Yurt dışından satın alınıyor” dedi.

AESA Burun Radarı savaş uçaklarının küresel pazar büyüklüğünün yılda 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Devam eden ihracat görüşmeleri ve özellikle uçan platformların yurt dışı satışlarıyla birlikte ASELSAN radarlarının küresel hava platformları pazarında belirleyici bir rol oynaması bekleniyor. Ayrıca hava savunma, deniz platformları ve gözetleme radarları alanlarında geliştirilen yüksek teknolojiye sahip ASELSAN AESA radarlarının da pazar payının artması bekleniyor.

Savaş uçakları için AESA radarını dünyada ABD, İngiltere, Fransa, İsveç, Güney Kore ve Japonya gibi yalnızca birkaç ülke üretebiliyor. ASELSAN'ın AESA radarı ile Türkiye bu teknolojiye sahip sayılı ülkelerden biri haline geldi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir