Kakao fiyatları ve TİM çikolata açıklaması


Son dönemde kakao fiyatlarında yaşanan artış çikolata ihracatçılarının da gündemine girdi. Kuraklık nedeniyle Batı Afrika'da kakao üretimi azaldı ve üretici şirketlerin çoğu kapandı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Türk gıda ihracatçıları, iklim değişikliği ve kuraklık gibi faktörler nedeniyle ton başına 10 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan kakao fiyatlarını değerlendiriyor. TİM Gıda Sanayi Komitesi Hububat ve Yağlı Ürünler Komitesi Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2023 yılında 12,4 milyar dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve ürünler ihracatında çikolata ve kakao içeren gıda müstahzarları ihracatının yüzde 7'lik bir paya sahip olduğunu vurgulayarak, Kakao fiyatlarındaki artış Artışı şöyle değerlendirdi:


“TÜİK verilerine göre geçen yıl 211 bin tonu aşan toplam kakao ithalatımızın büyüklüğü 672 milyon dolara ulaştı. Yurt içi tüketim ihtiyaçlarını da kapsayan bu hammadde kalemi sonunda 2023 yılında çikolata ve kakao ürünleri ihracatımız 860 milyon dolara ulaştı. Hemen her gıda alanında olduğu gibi çikolatada da firmalarımız rekabetçi bir yapıya sahip olup geniş bir coğrafyaya hizmet vermektedir. Öte yandan uluslararası müşteri profilimizin en önemli özelliği fiyat hassasiyetinin yüksek olmasıdır. “Bir kilo kakaonun fiyatının 10 dolara ulaştığı bir ortamda çikolata üretim maliyetleri zorlaşıyor.”GÜNEYDOĞU'DAN EN BÜYÜK ÇİKOLATA İHRACATI IRAK, LİBYA VE ABD'YE OLDU


Türkiye'nin çikolata ve kakao ürünleri ihracatının yılın ilk iki ayında yüzde 14,3 artışla 149,2 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Güneydoğu Anadolu Mamulleri İhracatçıları Birliği Celal Kadooğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:


“Kakao fiyatlarındaki artışın talebin çok yoğun olduğu Ramazan Bayramı öncesinde gerçekleşmesi, ürünün satış karlılığını etkiledi. Fiyatlardaki artışın arz kıtlığının yanı sıra önümüzdeki aylarda talebin daha da artacağını öngören tüm stok yapan alıcıların spekülatif etkisinden kaynaklandığı kesin. Mevcut üretim verileri fiyatların uzun süre düşmeyeceğini gösteriyor. Kakao stoklarının azalmaya başladığını gören üreticilerimiz, tedarik sorununu aşmak için alternatif ülkelere yöneliyor. Güneydoğu Anadolu son yıllarda çikolata ve kakao ürünleri ihracatında en güçlü bölgelerden biri haline geldi. Bu ürünün bölgemizin hububat sektörü ihracatındaki payı 2023 yılında %4,8'e yükseldi. Irak ve Libya'dan sonra en fazla çikolatayı Güneydoğu'dan ABD'ye ihraç ediyoruz. “Son yıllarda ihracatçı firmalarımız çikolata çeşitlerini artırıyor ve yenilikçi ürünlerle güçlü markalarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir