Kripto para borsaları yasayı olumlu buldu

Kripto para kanunu Türkiye'de faaliyet gösteren kripto para borsaları tarafından memnuniyetle karşılansa da düzenleyici bir çerçevenin oluşturulmasının sektöre olan ilgiyi artırabileceği değerlendirildi.

Kripto para ekosistemine yönelik düzenlemeleri içeren “Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Teklifi”, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından kabul edilerek 26 Haziran’da yasalaştı. Böylece Türkiye'de kripto paralara ilişkin ilk yasal çerçeve oluşturulmuş oldu.

Söz konusu sektörü düzenleme yetkisi kanunla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) verilmişken, kripto para borsaları olarak bilinen kuruluşların Türkiye'de hizmet verebilmek için lisans alması gerekiyordu.

Binance İcra Kurulu Başkanı (CEO) TR Mücahit Dönmez, “kripto para yasası”na ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, kripto para hizmet sağlayıcısı olarak yasal yükümlülükleri yerine getirmeyi ve tam uyumu sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye'de kripto para borsalarına yönelik yasal düzenlemenin bu alana önemli katkı sağlayacağını belirten Dönmez, yasanın getireceği açıklık ve netliğin, tüm şirketlerin yüksek kullanıcı güvenliği önlemleri almasını ve iş gereksinimlerine uymasını gerektireceğini değerlendirdi.

Yasanın ekosisteme getireceği faydalara ilişkin Dönmez, şunları söyledi: “Kullanıcı güveni artabilir ve kripto varlıkların daha geniş bir kesim tarafından benimsenmesi beklenebilir. Bu gelişmeler sektörün büyümesini ve yenilikçiliğini teşvik edecek, işe olan güveni artıracaktır. Dünya çapında yeni oyuncuların güvenli ve kontrollü bir şekilde sektöre girmesine olanak sağlıyoruz.” ” dedi.

Düzenlemelerin sektörün farklı alanlarından gelen görüşlerle oluşturulduğunu belirten Dönmez, şöyle konuştu:

“İlk başta biraz yanlış anlaşılsa da kanunda dövizlerin yasaklanmayacağı açıkça belirtiliyor. Türkiye merkezli olmayan borsalar yasaklanmayacak ama belli kısıtlamalara tabi olacak. Türk kullanıcılara pazarlama faaliyetinde bulunamamak veya Türkçe dil seçeneği sunulamamak gibi bazı kısıtlamalara tabi tutulabilecek “Birçok farklı paydaşın bir araya gelmesiyle oluşturuldu. Kanun çıkmadan önce tüm ekosistem paydaşlarının görüş, öneri ve hassasiyetleri dinlendi. Bu sayede Türk yasa koyucular, kullanıcıların varlıklarının korunmasını ve kimsenin bu yeni yasanın mağduru olmamasını sağladı.”

“TÜRKİYE MALİ DÜZENLEMEDEKİ TECRÜBESİ İLE ŞANSLI BİR ÜLKEDİR”

OKX TR Başkanı Mehmet Çamir, yasanın dijital varlıklara yönelik düzenleyici çerçevenin oluşturulması açısından önemli bir başlangıcı temsil ettiğini söyledi.

Kripto paraların Türkiye'de kanunla yasal bir temele sahip olduğunu ve bunun önemli bir gelişme olduğunu belirten Çamir, soru işareti gibi görünen birçok konunun SPK ve yetkili kurumlar tarafından çıkarılacak ikincil mevzuatla netleşeceğine inandığını kaydetti.

Çamir, yasanın kripto para ekosistemine olan ilgiyi artırabileceğini söyledi ve şunları söyledi:

“Türkiye’de özellikle finans sektörü olmak üzere regüle edilen her alanın çok daha sağlıklı bir ekosisteme sahip olduğunu birçok kez deneyimledik. Bu anlamda Türkiye, Türkiye’de Kripto Para Sektörü Lisanslama tecrübesiyle çok şanslı bir ülke. Kullanıcılara ve firmalara bu alanda güven verin.” “İlginin rahat bir şekilde gelmesini bekliyoruz. Düzenleyici destekle birlikte Türkiye'de yeni iş ilgisinin artacağına inanıyoruz.”

Öte yandan Çamır, yasanın sağladığı geçiş sürecinin sektör paydaşlarına yükümlülüklerin yerine getirilmesi açısından kolaylık sağlayacağına inandığını da söyledi. OKX TR'nin şu anda Türkiye'de denetime tabi bir şirket olduğunu belirten Çamir, kripto para hizmet sağlayıcısının lisanslanmasına ilişkin mevzuatla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

“REGASYON EKOSİSTEME DE DEĞER KATACAK”

Paribu'nun hukuk direktörü Avukat Mehmet Türkarslan, yasayı olumlu bulduğunu belirterek, düzenlemelerin genel olarak platformların faaliyetlerine lisans vermeyi ve kullanıcıların varlıklarının güvenliğine öncelik vermeyi amaçladığını söyledi.

Bankaların saklama hizmeti sunabilmesinde önemli olanın bu sektörün ve teknolojinin ruhunu yakalamak olduğunu belirten Türkarslan, şöyle konuştu: “Kullanıcıların 7 gün 24 saat kesintisiz işlem yapabileceği bir tesisin olması şarttır. Sadece bazı eşyalarını değil, tüm eşyalarını güvenle saklayabilecekleri bir yer.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'de lisans verilmeyecek kuruluşların hizmet vermeyi durdurması hakkında konuşan Türkarslan, şunları söyledi: “Nasıl ki lisanssız bir aracı kurum, döviz bürosu veya banka Türkiye'de faaliyet gösteremiyorsa, kripto para platformları da aynı kimliğe tabi olacak. Kripto para kanunu da uyumlu olacak. Benzer kanunlarla, aslında “Yasağı değil, lisans verilmesini ele alan bir düzenlemedir, çünkü aksi takdirde haksız rekabete yol açacak ve kullanıcıların varlıklarını tehlikeye atacaktır. Bu düzenleme aynı zamanda ekosisteme de değer katacak. Kripto para yasasının yatırımcının korunmasına odaklandığını görüyoruz” dedi.

Türkarslan, Paribu'nun lisanslama faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Sermaye Piyasası Kanunu'nda yapılan değişiklik aslında SPK'ya bağlı diğer finansal kuruluşların mevzuatına paralel bir değişiklik olup, uzun süredir bu finansal kuruluşların tüm düzenlemelerini yakından takip ediyor ve uyum sağlıyoruz. Kanundan sonra yayınlanacak alt kurallar var. Ancak mevcut çalışma usulümüz zaten bu alt kurallarla uyumlu.” “Uygun olduğuna inanıyoruz, yükümlülükler kapsamında hızla lisansımızı alacağız.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir