Küresel Riskler Raporu Duyurusu: Önümüzde Fırtınalı Bir Dünya


Küresel Riskler Raporu 2024'ün bulguları, küresel iş dünyasının önümüzdeki 10 yıl için “kötümser” tahminlerle ilerlediğini ortaya koydu.

EKONOMİ HİZMETİ

Raporun bulguları; Bu durum, Marsh Türkiye ve Zurich Insurance Group Türkiye'nin stratejik ortaklığı çerçevesinde TÜSİAD'ın desteğiyle düzenlenen bir konferansta duyuruldu.

KÜRESEL RİSKLER ARTIYOR

Yaklaşık 20 yıllık risk algısı araştırması verileri kullanılarak hazırlanan Küresel Riskler Raporu'na göre, insani gelişmedeki ilerleme bu yıl yavaşladı. Hem devletleri hem de bireyleri hem yeni hem de yeniden ortaya çıkan risklere karşı savunmasız bırakan küresel bir risk ortamı var. “Küresel Riskler” raporunda; “Küresel güç dinamikleri, iklim, teknoloji ve demografik yapıdaki sistemik değişiklikler karşısında dünyanın uyum sağlama kapasitesini sınırlarına kadar zorluyor.”

İSTİKRARSIZLIK ÖNE ÇIKTI

Marsh Türkiye Başkanı Tayfun Bayazıt, Küresel Riskler Raporu'nun dünyada kısa vadede ağırlıklı olarak olumsuz bir görünüm sergilediğini, uzun vadede ise bu durumun daha da kötüleşmesinin beklendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Katılımcıların yüzde 54'ü 'istikrarsızlık'tan bahsediyor ve kısa vadede 'ılımlı seviyeler'.” 'felaket riski' öngörüyor. Ölçek 10 yıla uzatıldığında katılımcıların karamsarlıkları artıyor. “2034 yılına gelindiğinde katılımcıların %63'ü 'fırtınalı veya çalkantılı' bir dünya düzeni öngörüyor” dedi.

Önümüzdeki dönemde çevresel ve teknolojik risklerin ön planda olacağını vurgulayan Zurich Insurance Group Türkiye CEO'su Yılmaz Yıldız, ChatGPT için teknolojik risklere odaklanarak “yapay zekanın demokratikleşmesi” ifadesini kullandı.

ATACAĞIMIZ ADIMLAR ÖNEMLİ

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da konuşmasında “çoklu krizler çağında” yaşadığımızı vurguladı. Krizlerin küresel istikrarsızlık ve belirsizlik riski yarattığını belirten Turan, şöyle konuştu: “Raporda vurgulanan konuların ekonomik sonuçlarının olduğu aşikar. “Uluslararası iş birliği gerektiren konular olsa da farkındalığımız ve Türk iş dünyası için atacağımız adımlar çok değerli” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir