Marathon Digital, Kaspa'da madencilik yaptığını duyurdu

En büyük Bitcoin madencilerinden biri olan Marathon Digital, portföyünü çeşitlendirmek için Eylül ayından bu yana 16 milyon dolar değerinde Kaspa (KAS) çıkardığını duyurdu.

Marathon Digital, 26 Haziran'da bu hamlenin şirketin Kaspa madencilik makineleriyle bazı durumlarda %95'e varan “en yüksek marjlardan yararlanmasına” olanak tanıyacağını duyurdu.

Marathon'un baş büyüme sorumlusu Adam Swick, “Kaspa'yı madencilik yaparak Bitcoin'den farklı bir gelir akışı yaratabiliyoruz” dedi.

“Maraton, Kaspa madenciliği yapmak ve bugün Kaspa ASIC'lerini kullanabilenlerin sahip olduğu daha yüksek marjlardan yararlanmak için benzersiz bir konuma sahipti.”

Kaynak: Dijital maraton

Marathon, Eylül 2023'te ilk Kaspa madenci grubunu devreye aldığından bu yana 93 milyon KAS tokeni çıkardı. O zamandan bu yana KAS tokenleri %420, Bitcoin ise %135 arttı.

Marathon, Kaspa tokenlarının madenciliği için yaklaşık 60 petahash KS3, KS5 ve KS5 Pro ASIC satın aldı. Bunların yarısı şu anda çalışır durumda, geri kalanı ise üçüncü çeyrekte kurulacak.

“Odak noktamız hâlâ Bitcoin”

Marathon'un yatırımcı ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Robert Samuels, şirketin Bitcoin ile ilgili birincil odağını değiştirmediğini vurguladı.

Samuels 26 Haziran tarihli bir gönderide, “Kaspa tam olarak faaliyete geçtiğinde enerji kapasitemizin yalnızca %1'ini temsil edecek” dedi.

“Durumu başka yöne çekmeye çalışmıyoruz. 'Geri dönelim' demek yanlış ve sorumsuzluktur.”

Marathon, Eylül ayından bu yana 594,9 milyon dolar değerinde 9.761 Bitcoin (BTC) çıkardı ve Kaspa'nın madencilik operasyonları, şirketin toplam madencilik gelirinin yalnızca küçük bir kısmını temsil ediyor.

Buna rağmen KAS tokenleri, Marathon'un haberi vermesinden bu yana %2,4 artış göstererek fiyatını ve Marathon'un toplam KAS yığınını sırasıyla 0,172 $ ve 16 milyon $'a getirdi.

CoinGecko'dan elde edilen veriler, Kaspa'nın 4,1 milyar dolarlık piyasa değeriyle beşinci en büyük iş kanıtı kripto para birimi olduğunu gösteriyor. Dolaşımda 24 milyar KAS tokeni bulunurken arz 28,7 milyarla sınırlı olacak.

Piyasa değerine göre en büyük yedi iş kanıtı kripto para birimi. Kaynak CoinGecko

Bitcoin gibi Kaspa ağı da kendi yerel tokenı KAS'ı kullanarak transferleri kolaylaştıran bir katman 1 protokolüdür.

Ancak Kaspa, blokların ağa doğrusal olarak değil aynı anda eklendiği yönlendirilmiş asiklik grafikten (BlockDAG) türetilmiş bir mimari uygular.

Bu, saniyede 1 blok civarında yüksek bir blok hızıyla sonuçlanır; bu, bir blok oluşturmak için yaklaşık 10 dakika süren Bitcoin'den çok daha hızlıdır.

Ancak Kaspa hala Bitcoin'e rakip olmaktan çok uzak. Bitcoin şu anda her gün ağla etkileşime giren 700.000 ila 1 milyon arasında benzersiz aktif adres görüyor, Kaspa ise 20.000 civarında seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir