Merkez Bankasının zorunlu karşılıklara ilişkin kararı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fazla likiditeyi sterilize etmek için yeni önlemler aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), makrofinansal istikrarın korunması, parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi ve likidite fazlasının sterilize edilmesine yönelik yeni tedbirleri hayata geçirdi.

TCMB açıklamasına göre, Türk lirası mevduatlara ve döviz korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları aşağıdaki şekilde artırıldı. Zorunlu yedek akçe 24 Mayıs 2024 tarihinde oluşturulacaktır.

MB şu açıklamayı yaptı:

Zorunlu karşılık faizi ve ücret uygulamalarında aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

KKM'nin TL'ye geçiş hedefi korundu ve yenileme dahil toplam hedef* %75'e düşürüldü.

Tüzel kişilerin KKM hesapları ile gerçek ve tüzel kişilerin YUVAM hesapları bir sonraki hesaplama döneminden itibaren toplam hedef hesaplamasından çıkarılmıştır.

Toplam hedefe ulaşılması durumunda KKM için oluşturulan zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı, resmi faiz oranının %40'ına indirilecek.
Döviz kredilerine aylık yüzde 2 oranında büyüme limiti getirilerek, limiti aşan kredi tutarı tutarındaki Türk lirası zorunlu karşılıkların bir yıl süreyle dondurulmasına karar verildi.

Zorunlu karşılık oranlarına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanacak, diğer kararların uygulanmasına ilişkin talimatlar ise bankalara gönderilecek.

Kamuoyuna sunuluyor.

(1) 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dahil) vadeli, ihbarlı ve vadesiz Türk lirası mevduat/katılım fonları (yabancı banka mevduatı/katılım fonları hariç)
(2) Vadesi 6 aya kadar, 1 yıla kadar, 1 yıla kadar ve 1 yıldan uzun olan Türk lirası mevduat/katılım fonları (yurt dışı bankaların mevduatı/katılım fonları hariç)
(3) Merkez Bankası tarafından döviz kuru/fiyat koruması sağlanan 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar
(4) Merkez Bankası tarafından döviz kuru/fiyat koruması sağlanan, vadesi 1 yıla kadar, vadesi 1 yıl ve daha uzun olan hesaplar
* Yenileme oranı ve TL'ye dönüşüm


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir